Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Góra Zamkowa
Miasto:
Szurpiły 16-404
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.218056 / 22.876666999999998
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 136) 4.5 / 10


Opis obiektu:


Góra Zamkowa wznosi się na wysokość 228,1 m n.p.m. Położona jest w Szurpiłach i stanowi kompleks archeologiczny.

Góra otoczona jest wodami czterech jezior. Widok z niej zachwyca. Nie ze względu na krajobrazy stała się atrakcyjna w czasach plemion pruskich, a z uwagi na świetne położenie pod względem obronnym. Jaćwingowie wybudowali na terenie Góry grodzisko i towarzyszące mu osady. Sam gród nie był zamieszkany a jedynie pełnił funkcję schronienia w razie ataku wroga. Jaćwingowie mieszkali w okolicznych osadach.

W okolicy Szurpił pojawili się w IX w. Zadbali o bezpieczeństwo grodu. Otoczyli go podwójną linią wałów oraz kolejnym wałem w połowie zbocza; postawili szereg wież strażniczych. Prac obronnych wykonali jeszcze dużo więcej. Między innymi nad wąwozem zbudowano most łączący gród z największą z osad. Pogłębili wąwóz łączący jezioro Tchliczysko z zatoką Jodel jeziora Szurpiły, dzięki czemu powstał kanał pomiędzy jeziorami. Jaćwingowie kontrolowali w ten sposób przepływ wody.

Góra Zamkowa była świadkiem wielu walk. Już w X–XI w. Rusowie najechali gród i stoczyli krwawą walkę z Jaćwingami. Spalili wówczas umocnienia grodu. XIII wiek przyniósł rozkwit osady. Kroniki wymieniają znaczącą osobę wśród Jaćwingów - Szjurpa (prawdopodobnie był wodzem jaćwieskim), od którego imienia wzięła swą nazwę późniejsza wieś Szurpiły i jezioro Szurpiły. Od 1283 r. Jaćwież pustoszała, co było wynikiem wojen o te tereny Jaćwingów z Krzyżakami, Litwą, Rusią i Polakami. Od tego czasu Jaćwingowie byli przesiedlani, emigrowali co trwało jeszcze kilkadziesiąt lat.

Zabytki archeologiczne z Góry Zamkowej i jej okolic znajdują się w zbiorach Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Instytutu Archeologicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Polecamy Wam spacer ścieżką oznakowaną kolorem niebieskim „Na Górę Zamkową”. Liczy ona 6 km, zaczyna się w Szurpiłach i prowadzi do Kazimierówki. Na Górę Zamkową prowadzi też niebieski szlak rowerowy o długości 15 km.

W Szurpiłach odwiedźcie Izbę Pamięci Jaćwieskiej. W szklanej podłodze zamontowano makietę przedstawiającą fragment Góry Zamkowej z otaczającymi ją jeziorami (ze sceną ataku Rusinów na Jaćwingów). Zobaczcie również repliki znalezisk archeologicznych z Szurpił, tablice z historią badań archeologicznych w Szurpiłach i historią Jaćwieży, mapę z podziałem plemiennym Prus w XIII w., animację przedstawiającą wygląd Góry Zamkowej w czasach jaćwieskich. Obejrzyjcie film o legendzie Góry Zamkowej.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top