Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Jezioro Białe Augustowskie
Adres:
Augustów, Przewięź
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
53.862570099 / 23.031463623000036
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 160) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Jezioro Białe Augustowskie, nazywane także Jeziorem Białym lub Krechowieckim. Nazwa wzięła się dużej ilości białego ptactwa, które tutaj niegdyś występowało. Pierwsze informacje o Jeziorze pochodzą z XVI wieku. Powierzchnia tego jeziora wynosi 480 ha. Linia brzegowa jeziora jest świetnie rozwinięta - posiada wiele zatoczek: Orzechówka, Tartaczna, Wierszowiec. Długość jeziora wynosi około 6000 metrów, a jego szerokość to 1350 metrów. Maksymalna jego głębokośc to 30 metrów.

Jezioro położone jest na terenie administracyjnym miasta Augustów. Tereny miejskie rozciągają się na południowy-zachód od jeziora. Na południowym-wschodzie jeziora płożona jest miejscowość o nazwie Przewięź. Bardzo blisko miejscowości Przewięź znajduje się osiedle o nazwie Wojciech - niegdyś (do 1973 roku) była to samodzielna wieś.

Warto wspomnieć, że Jezioro Białe Augustowskie jest położone na szlaku Kanału Augustowskiego na odcinku od 36,7 km do 43,4 km Kanału Augustowskiego. Bardzo blisko jeziora jest położony przystanek kolejowy Augustów Port, a także droga krajowa numer 8. W roku 1973 jezioro włączono do administracyjnych granic miasta Augustów.

Jezioro Białe zalicza się do jezior rynnowych. Jezioro rozciąga się równoleżnikowo. Na dnie jeziora znajdują się liczne zagłębienia oraz wzniesienia. Wzdłuż Jeziora Białe Augustowskie ciągną się półwyspy, które nazywają się Dąbek oraz Lisi Ogon.

Jezioro Białe Augustowskie od strony zachodniej łączy się z Jeziorem Necko, od strony wschodniej z jeziorem Studzieniczne oraz małym Jeziorkiem Staw Wojciech. Od strony południowo-zachodniej jezioro graniczy z miastem Augustów, a od strony południowo-wschodniej położone jest miasto Przewięź.

W pobliżu Jeziora znajdują się hotele, ośrodki wypoczynkowe, kwatery prywatne oraz pola namiotowe - bez problemu znajdziecie Państwo tutaj idealne miejsce do spania. Jeśli będziecie mieli ochotę coś zjeść, to z tym także nie będzie problemu, znajduje się tutaj wiele miejsc w których można zjeść tanio i smacznie. Po Jeziorze Białym pływają statki Żeglugi Augustowskiej. Po zachodniej stronie jeziora znajduje się zabytkowy budynek z 1935 roku, niegdyś mieścił się tutaj Oficerski Yacht Club. Na półwyspie Dąbek została postawiona pamiątkowa tablica ku pamięci radzieckim jeńcom, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Na dnie jeziora znaleźć można dwa wraki łodzi. Jeden z nich to barka o długości 20 metrów, a drugi statek to barka, która służyła do przewozu turystów.

Jeśli lubisz wędkować, to Jezioro Augustowskie umożliwia Tobie wędkowanie. Znajdują się tutaj następujące gatunki ryb: leszcz, płoć, okoń oraz węgorz.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top