Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Jezioro Hańcza
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.271694 / 22.814305999999988
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 67) 5.1 / 10


Opis obiektu:


Jezioro Hańcza jest najgłębszym w Polsce. Według różnych źródeł głębokość wynosi od 106 m do 113 m (średnia głębokość to 38,7 m). Jest też jednym z największych na Suwalszczyźnie. Tereny te zajmowali dawniej Jaćwingowie, nazwa jeziora wzięła się więc z ich języka.

Hańcza leży na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i stanowi rezerwat przyrody. Jedynie w tym jeziorze występuje w czystej formie populacja siei wigierskiej. Żyją w nim również bardzo rzadko spotykane skorupiaki.

Jeśli wybierzecie się nad Hańczę, na pewno Waszą uwagę zwrócą ogromne głazy, jakby sztucznie ustawione nad brzegami. Szukajcie ich na plaży jeziora, ponieważ większość brzegów jest niedostępna (są bardzo strome). Kilkumetrowa szerokość głazów robi wrażenie. Ich nagromadzenie powstało podczas wytapiania zalegającej w rynnie jeziora bryły martwego lodu. Największy z głazów - kamień graniczny ma ponad 11 m w obwodzie i jest pomnikiem przyrody. Z pewnością spodobają się Wam również piękne zatoczki. Jezioro jest bardzo czyste, miejscami przezroczystość wynosi nawet 6 m! Idealne miejsce do nurkowania.

Przez Hańczę przepływa rzeka Czarna Hańcza, będąca szlakiem kajakowym. Wokół jeziora prowadzi żółty szlak rowerowy.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top