Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Jezioro Jaczno
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.275972 / 22.872333000000026
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 132) 4.6 / 10


Opis obiektu:


Jezioro Jaczno jest wyjątkowe. Słynie z wiszących torfowisk, najgrubszego jesionu na Suwalszczyźnie, glonów Chlorella nadających wodzie wyjątkową zieloną barwę. Zacznijmy jednak od początku.

Jezioro uznawane jest za najpiękniejszy akwen Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Swój unikalny na Suwalszczyźnie, malachitowy kolor zawdzięcza zakwitom glonów z rodzaju Chlorella. Jaczno upiększają również liczne zatoki ozłocone grążelem żółtym. Na brzegach spotkać można bardzo rzadkie storczyki, skrzyp olbrzymi i czosnek niedźwiedzi, zwany też cygańskim czy cebulą czarownic (ma on wszystkie właściwości czosnku pospolitego, ale przewyższa go pod względem zawartości związków siarki, które pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, pokarmowy, a także pomagają zwalczać wirusy, bakterie).

Jezioro Jaczno składa się z czterech jakby oddzielnych zbiorników: Staw, Żołnierka, Okrągiełek, Ploso. Są ze sobą połączone przesmykami. Woda w pasie przybrzeżnym bywa tak przezroczysta, że podwodne życie można obserwować niczym przez szkło akwarium.

Osobliwością nadjeziornej skarpy są, tzw. wiszące torfowiska – zespół źródlisk torfowych występujących na stokach nachylonych pod kątem 40–45°.

Przespacerujcie się ścieżką wokół jeziora Jaczno, która liczy 7 km oraz zaczyna się i kończy w Smolnikach. Szlak oznakowany jest kolorem żółtym i posiada 8 przystanków:
1. Punkt widokowy U Pana Tadeusza (225 m n.p.m.)
2. Brama do Suwalskiego Parku Krajobrazowego.
3. Punkt widokowy Na ozie.
4. Punkt widokowy Panorama Smolnicka.
5. Wysięk źródliskowy, stanowisko skrzypu polnego.
6. Stary młyn w Jacznie.
7. Bobrowe źródła.
8. Erozyjny Jar Strumienia

W sąsiedztwie przyczółka Jaczno rośnie najgrubszy jesion na Suwalszczyźnie o obwodzie 5,12 m.

Jaczno dla wędkarzy jest łowiskiem trudnym z powodu braku dostępu do wody z brzegu (gdzieniegdzie tylko prowizoryczne kładki), gwałtownych spadków dna i dużej przejrzystości wody. Ryb jest za to całkiem sporo, a najwięcej ciszy i świętego spokoju. Kilku wędkarzy na raz na Jacznie rzadko można spotkać. Rodzimymi gatunkami ryb są tam płoć, wzdręga, leszcz, krąp, lin, okoń, jazgarz, szczupak, ukleja, śladowo sieja i sielawa. Kiedyś był miętus. Czasem wpuszczany jest do jeziora sum i pstrąg.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top