Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Jezioro Studzieniczne
Adres:
Jezioro Studzieniczne
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
53.861760234 / 23.109518052999988
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 177) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Jezioro Studzieniczne jest położone na terenie województwa Podlaskiego - Powiat Augustowski - gmina Augustów - Równina Augustowska. Wchodzi w skład Pojezierza Litewskiego. Jezioro znajduje się około 6 km od miasta Augustów.

Jezioro jest położone na szlaku Kanału Augustowskiego. Od zachodniej strony łączy się z Jeziorem Białym Augustowskim poprzez śluzę Przewięż. Z kolei od strony wschodniej z Jeziora Studzienicznego wypływa odcinek Kanału Augustowskiego, który ma kilkaset metrów długości - prowadzi do śluzy Swoboda. Od strony południowej poprzez mały przesmyk łączy się ze Stawem Studzieniczańskim.

Nad jeziorem znajduje się wiele pomostów przy których można cumować kajaki lub łodzie. Jezioro Studzieniczne to część Kanału Augustowskiego oraz szlaku kajakowego Czarna Hańcza. Bliska odległość od Doliny Rospudy sprawia, że to miejsce jest jeszcze bardziej agresywne. W 1999 roku był tutaj (odwiedził Sanktuarium Maryjne Studzieniczna) Papież Jan Paweł II podczas jednej ze swoich pielgrzymek - w celu upamiętnienia tego wydarzenia został postawiony pomnik, który znajduje się nad samym jeziorem.

Jezioro Studzieniczne ma powierzchnię 250 ha. Długość linii brzegowej tego Jeziora wynosi 12,1 km. Wysokość lustra 122,7 m n.p.m. Jest typem jeziora rynnowego.

Linia brzegowa Jeziora Studzienicznego to głównie lasy, które zajmują, aż 70% lini brzegowej - są to głównie lasy sosnowe. Dużą część lini brzegowej jest podmokła. Na Jeziorze znajdują się wyspy: Lipówek, Janowy Grąd, Brzozowy Grąd, które łącznie zajmuje 2,5 ha powierzchni.

Na południu Jeziora znajduje się wieś Studzieniczna, od 1973 roku wieś funkcjonowała jako samodzielna miejscowość, na dzień dzisiejszy jest to administracyjna część miasta Augustów. Wieś słynie z tego, że znajduje się tutaj sanktuarium Matki Boskiej Studzieniczańskiej - leży na dawnej wyspie Jeziora Studzienicznego - aktualnie jest połączona za pomocą lądu z groblą. Wokół jeziora położonych jest wiele pól biwakowych, które są doskonałym schronieniem dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. Bez problemu znajdziecie Państwo tutaj pensjonaty, czy ośrodki wypoczynkowe z domkami letniskowymi. Osoby, które będą chciały coś zjeść bez problemu znajdą restaurację, czy miejsce w którym można zjeść coś dobrego.

Baza turystyczna tutaj została bardzo rozbudowana, bez problemu można uprawiać tutaj turystykę pieszą, wodną, konną, czy rowerową. Jeśli lubicie Państwo łowić ryby, to bez problemu znajdziecie tutaj jezioro, czy rzekę pełną ryb. Osoby, które lubią zbierać jagody, czy grzyby także znajdą dla siebie doskonałe miejsce.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top