Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Jezioro Wigry
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.016968111 / 23.071065893999958
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 217) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Jezioro Wigry, to zdecydowanie największe jezioro położone w północno-wschodniej Polsce (województwo Podlaskie), leży na terenie Wigierskiego Parku Krajobrazowego.

Jezioro Wigry ma powierzchnię około 2115 ha. Średnia głębokość jeziora to 15 m, z kolei maksymalna jego głębokość wynosi 73 m. Pod względem głębokości jest to 5 jezioro w kraju, a biorąc pod uwagę wielkość, 10 jezioro w Polsce.

Jezioro Wigry swoim kształtem przypomina literę S. Z tego względu, że zbiornik jest bardzo kręty, początkowo nosil on nazwę Wingry (z jaćwieskiego wingris, czyli kręty). Nazwa ta została wymieniona przez kronikarza Jana Długosza, który pisał o łowach Władysława Jagiełły na terenie, który nazywał się właśnie Wingri. Jezioro ma dlugą linię brzegową, która ma, aż 60 km długości. Brzeg jeziora jest bardzo wysoki, porośnięty lasami.

Jezioro posiada wiele bardzo pięknych półwyspów np. bardzo ciekawy jest półwysep o nazwie Wysoki Wągieł, którego długość wynosi 4 km, Rosochaty Róg oraz Klasztorny - łącznie mają powierzchnię 70 ha. Warto podkreślić, że na półwyspie Klasztornym znajduje się miejscowość o nazwie Wigry - znajduje się tutaj zabytkowy klasztor kamedułów (w 1999 roku odpoczywał tutaj papież Jan Paweł II). Przy pomocy licznych cieśnin oraz strumyków, Jezioro Wigry łączy się z szesnastoma innymi jeziorami. Przez jezioro przepływa przepiękny szlak turystyczny - Czarna Hańcza. Od północnej strony do jeziora wpływa rzeka Wiatrołuża - można zauważyć w niej siedziska bobrów.

Brzeg Jeziora ma pierwotny charakter, bardzo ciężko zauważyć tutaj ingerencję człowieka, dzięki temu na tych terenach żyje, aż 140 gatunków ptaków. Od strony wschodniej, zachodniej i południowej Jezioro otacza Puszcza Augustowska.

Niegdyś Jezioro Wigry było częścią kompleksu określanego jako Prawigry, w jego skład wchodziło kilka zbiorników, które blisko sąsiadują z Jeziorem Wigry. Na dzień dzisiejszy wszystkie te zbiorniki to samodzielne jeziora: Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek. Samo Jezioro Wigry składa się z kilku różnych części, które bardzo się od siebie różnią: wielkością, głębokością, budową brzegów, liczbą wysp oraz żyznością wód. Nad samym jeziorem mieszka ponad 140 gatunków różnych ptaków, 30 z tych gatunków to ptaki wodne oraz wodno-błotne.

Jak wcześniej wspomnieliśmy Jezioro Wigry należy do Wigierskiego Parku Narodowego i z tego względu obowiązują nas tutaj nakazy oraz zakazy. Jezioro objęte zostało strefą ciszy, biwakować i palić ogniska można tutaj wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Jezioro jest idealnym miejscem do uprawiania wszelakich sportów wodnych np. żeglarstwa, czy kajakarstwa. Przez całą długość jeziora prowadzi szlak Czarna Hańcza, ktory nosi imię naszego papieża Jana Pawała II.

Jezioro posiada bardzo wiele walorów przyrodniczych, jednym słowem występuje tutaj wiele gatunków roślin oraz zwierząt. Z roślin wynurzonych przeważa tutaj trzcina. Rosną tutaj także: pałki, oczerety, kłoć wiechowata, czy skrzypy. Dno jeziora pokrywają rośliny zanurzone np. rogatek, czy glony nitkowate. Oprócz ptaków, o których już wcześniej wspominaliśmy, występuje tutaj bardzo wiele gatunków ryb (28) np. okoń, szczupak, lin, kiełbia, sielawa, sieja, troć jeziorowa.

Wędkować można tutaj od 15 maja do 31 października, z tym, że od 1 czerwca do 15 lipca nie wolno łowić od brzegów wyspy o nazwie Ordów, Ostrów, Krowa do wsi o nazwie Zakąty. Nie wolno także wędkować przy brzegach wysp: Brzozowych i Kamień.

W 1975 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody wpisała Jezioro Wigry na listę najcenniejszych akwenów na całej kuli ziemskiej.

Jeśli macie Państwo ochotę tutaj przyjechać, to pamiętajcie, że na obszary wodne, czy turystyczne Parku trzeba wykupić "Karty wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego".

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top