Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Kanał Augustowski
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
53.848050795 / 22.98502922
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 233) 5.1 / 10


Opis obiektu:


Kanał Augustowski, to droga wodna, która łączy dopływy Wisły z Bałtykiem, poprzez dopływy rzeki Niemen - pomija dolny bieg rzeki Wisły. Kanał Augustowski jest unikatowym dziełem z I połowy XIX wieku. Został wybudowany przez inżynierów wojskowych oraz cywilnych. Kanał Augustowski wraz z budowlami i urządzeniami został ujęty do rejestru zabytków. Od 25 kwietnia 2007 roku, dzięki rozporządzeniu prezydenta RP został uznany pomnikiem historii. Od 2008 roku kanał miał być wpisany na listę listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale w końcu w 2010 roku wniosek wycofano. Kanał Augustowski włączono w Europejski Szlak Tematyczny Transport i Komunikacja i jest on teraz częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Kanał zaprojektowano w 1824 roku. Pomysłodawcą projektu był Ignacy Prądzyński. Budowę kanału rozpoczęto w 1825 roku, była prowadzona przez Wojskowy Korpus Inżynierów. Do 1826 roku pracami kierował Ignacy Prądzyński, a potem pracami kierowali Jan Chrzciciel de Grandville Malletski i Jan Paweł Lelevel – do 1830 roku (wybuch Powstania Listopadowego). Wojska, które zajmowały się budową kanału skierowany do walki w Powstaniu Listopadowym. Zaraz po klęsce w Powstaniu Listopadowym, autonomia Królestwa Polskiego została zlikwidowana, a koncepcja budowy kanału została zmieniona. Ustalono, że budowa kanału zostanie zrealizowana, ale tylko na odcinku od Biebrzy do Niemna. W latach 1833-1839 roku budową kanału zarządzał Teodor Urbański.

Ma długość 101 km, z czego na terenie Polski znajdują się, aż 82 km. Na terenie kanały znajduje się 18 śluz. Maksymalna głębokość kanału to 3 m. Kanał tworzą rzeki: Czarna Hańcza, rzeka Netta oraz Jezioro Augustowskie. Dzieli się na dwa odcinki: zachodni oraz wschodni. Kanał Augustowski został udostępniony do żeglugi, pływają po nim statki Żeglugi Augustowskiej - podróżuje nimi ponad 100 tysięcy osób rocznie. Najpopularniejszym szlakiem jest szlak żeglugi Papieskiej, który prowadzi przez Port w Augustowie – rzeka Netta – jezioro Necko – rzeka Klonownica – jezioro Białe – śluza w Przewięzi – jezioro Studzieniczne i powrót na miejsce startu szlaku!

Na terenie kanału żyją ptaki wodne, takie jak: łabędzie, kaczki, czy gęsi. W kanale żyje bardzo wiele ryb: okonie, szczupaki, leszcze, liny, ukleje oraz miętusy.

Jeśli chcecie Państwo bardzo szybko zwiedzić kanał Augustowski, to możecie to zrobić samochodem – większość dróg asfaltowych oraz żwirowych prowadzi do brzegu kanału, także bez problemu można tutaj podjechać samochodem. Bez problemu będziecie mogli Państwo zwiedzić zabytkowe śluzy takie jak: Paniewo, Sosnówek, czy Kudryki. Jeśli masz ochotę na pieszą lub rowerową wędrówkę, to wiedz, że z Augustowa do Mikaszówki prowadzi szlak zielony. Najfajniej oczywiście szlak ten pokonać kajakiem, łodzią rybacką, motorówką, czy kanoe. Bardzo fajnie woduje się przez śluzy, jest to niezapomniana atrakcja.

Aktualnie kanał przede wszystkim wykorzystywany jest na potrzeby turystyki wodnej, są to spływy kajakowe, rejsty statkami, które przewożą pasażerów tzw. żegluga pasażerska, rejsy różnego rodzaju gondolami, czy statkami turystycznymi.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top