Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Pojezierze Wschodniosuwalskie
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.131547113 / 22.8515625
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 162) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Pojezierze Wschodniosuwalskie to region, który znajduje się w północno-wschodniej Polsce oraz na terenie Państw: Litwa oraz Rosja. Na terenie Polski pojezierze ma powierzchnię 1364 kilometry kwadratowe. Pojezierze Wschodniosuwalskie stanowi wschodnią część Pojezierza Litewskiego. Region położony jest w województwie Podlaskim oraz Warmińsko-Mazurskim. To tutaj swoje źródło ma szlak kajakowy Czarna Hańcza. Pojezierze rozciąga się na bardzo wiele gmin: Wiżajny, Rutka-Tartak, Szypliszki, Puńsk, Sejny, Krasnopol, Suwałki, Jeleniewo, Przerośl, Filipów, Dubeninki oraz Giby. Rzeka kończy swój bieg w Niemnie między Białorusią, a Litwą.

Od strony zachodniej Pojezierze Wschodniosuwalskie graniczy z Puszczą Romnicką oraz Pojezierzem Zachodniosuwalskim, od południa graniczy z Równiną Augustowską. W obrębie Pojezierza Wschodniosuwalskiego jest położone tylko jedno miasto: Sejny. Rzeźba obszaru jest niezwykle urozmaicona, teren wznosi się tutaj na wysokość 298 m n.p.m. Występuje tutaj bardzo wiele rodzajów form polodowcowych: ozy, kemy, drumliny, czy liczne wały polodowcowe.

Na terenie Pojezierza Suwalskiego występuje wiele przepięknych jezior, największe z nich to Jezioro Gaładuś, które ma 7,4 km kwadratowego, z czego, aż 5,6 kilometra kwadratowego występuje w Polsce. Oprócz tego z większych jezior w tym regionie możemy wyróżnić jeziora: Szelment oraz Wiżajny. Znajduje się tutaj ogrom lasów, pól uprawnych oraz sporo użytków zielonych. O Pojezierzu Suwalskim możemy powiedzieć, że jest bardzo ważnym regionem turystycznym, który jest atrakcyjny wśród zwiedzających z Polski oraz licznych krajów Europy.

Jeśli będziesz chciał wyjechać w te rejony na dłużej, to o nocleg, czy miejsce w którym będziesz mógł zjeść coś smacznego nie musisz się martwić! Znajduje się tutaj wiele miejsc noclegowych oraz restauracji, czy barów w których można zjeść smacznie i niedrogo. Na Pojezierzu Suwalskim znajdziemy noceg w heotelach, motelach, czy na polu biwakowym. W porównaniu do innych rejonów Polski, można powiedzieć, że noclegi tutaj są raczej tanie (poza małymi wyjątkami).

Teren całego Pojezierza Wschodniosuwalskiego jest bardzo ciekawie ukształtowany. To właśnie tutaj znajduje się najgłębsze w Polsce jezioro o nazwie Hańcza, które charakteryzuje się krystalicznie czystą oraz bardzo przejrzystą wodą! Można tutaj spotkać skorupiaki, co nie zdarza się zbyt często w polskich jeziorach. Czystość wody w tym zbiorniku sprawia, że przyjeżdża tutaj wielu nurków, którzy także pragną podziwiać piękno tego zbiornika. Jeśli znajdziecie Państwo chwilę czasu, to warto także odwiedzić Wigierski Park Narodowy oraz jego największą atrakcję, czyli jezioro Wigry.

Na wzniesieniu Jesionowej Góry został zbudowany wyciąg narciarski.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top