Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Sejny
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.106667 / 23.348611000000005
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 133) 4.5 / 10


Opis obiektu:


Sejny związane są z Marychą. Nie, nie z kobietą ani "ziołem", a z rzeką. Bo Marycha to dopływ Czarnej Hańczy, tworzącej znany szlak kajakowy. Odchodząc trochę od tematu zauważcie, że sporo nazw jezior i miast na Suwalszczyźnie jest nietypowych. Dawniej tereny te zamieszkiwało plemię Jaćwingów i nazwy to w większości dziedzictwo pozostawione przez nich.

Słowo "seina" w języku jaćwieskim oznacza trawy porastające dawniej bujnie brzegi i zakola rzeki (kiedyś rzeka Marycha nazywała się właśnie Sejny).

Sejny założono w 1593 r. Miasto było wielonarodowe i w dużej części nadal takie jest. Zaraz po założeniu sprowadzono do niego Żydów, z czasem pojawili się Litwini, Rosjanie, Niemcy. Taki miks kulturowy miał wpływ na rozwój kultury, tradycji, architektury w Sejnach.

W Sejnach znajduje się wiele religijnych zabytków. Nie przegapcie kaplicy św Agaty z 1789 r., w której liczne modlitwy miały chronić miasto przez nawiedzającymi je pożarami, a w niej obrazu św. Agaty z XVIII w., fresku Kuszenie Chrystusa oraz drewnianej figury św. Agaty na dachu kaplicy. Odwiedźcie też klasztor dominikanów z XVII w. (w 1620 r. Sejny zostały zapisane dominikanom), bazylikę mniejszą Najświętszej Maryi Panny - kościół podominikański, kościół Matki Boskiej Częstochowskiej (dawniej ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki), synagogę, kamienice w centrum. Wyjątkowa jest Biała Synagoga z lat 1860–1870, dawniej w jej miejscu stała drewniana synagoga założona nie przez kogo innego, jak przez dominikanów. Miała ona burzliwą historię. W czasie II wojny światowej została zdewastowana przez hitlerowców. Potem była remizą strażacką, magazynem nawozów, zajezdnią taboru gospodarki komunalnej. W 1988 r. budynek oddano pracom konserwatorskim i urządzono w nim Gminny Ośrodek Kultury. Nadal nie pełni swojej religijnej funkcji, jednak na pewno kulturalną. Znajduje się w nim Ośrodek Pogranicze - sztuk, kultur, narodów.

Polecamy Wam również wizytę w Muzeum Ziemi Sejneńskiej i na... cmentarzu. Tak, tak. Nietypowa destynacja, ale bez wątpienia to miejsce, które mówi wiele o przeszłości Sejn. Na starym cmentarzu żydowskim nie zachowały się żadne nagrobki, natomiast na nowym, założonym w 1830 r. znajduje się ok. 15 nagrobków oraz pomnik poświęcony ofiarom Holokaustu. Zostawicie na nim kamień - znak pamięci?


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top