Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Suchary
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.016667 / 23.08333300000004
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 143) 4.7 / 10


Opis obiektu:


Suchary są to dystroficzne śródleśne jeziorka otoczone mszarem torfowcowym. Są ewenementem Wigierskiego Parku Narodowego. Ich nazwa pochodzi od określenia "suchy", w tym wypadku pusty, bezrybny.
Występuje ich tam 17, a największe jest jezioro Duży Sucharek (według różnych danych 8,9 ha albo 11 ha), natomiast najgłębsze Wądołek (15 m).

Charakterystyczna dla sucharów jest ich nieduży (najczęściej) rozmiar, izolacja, bezodpływowość, silna stratyfikacja termiczna wód (czyli układ warstw wody różniących się temperaturą) i mszar torfowcowy, czyli kożuch roślin torfowiskowych otaczający jeziorka. W wyniku narastania mszar "zabiera" po kolei kolejne fragmenty jeziora, z czasem przekształcając je w torfowisko. Podobny proces zarastania jezior można zaobserwować w lasach Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Rezerwacie Zakręt (zdarza się, że część mszaru odrywa się od brzegu i razem z wiatrem pływa po jeziorku tworząc, tzw. pływającą wyspę). Typowe rośliny suchar to wełnianka pochwowata, modrzewnica, żurawina i rosiczka okrągłolistna.

Zaobserwujcie charakterystyczny kolor wody sucharów. Jest on ciemnobrunatny, co spowodowane jest koncentracją kwasów humusowych, powstających z rozkładu takich substancji organicznych, jak igliwia, gałązki, liście, które są spłukiwane do wody z otaczających lasów. Suchary są bezodpływowe, co powoduje dodatkowo naturalne zakwaszanie wód oraz wiązanie rozpuszczonych w niej związków mineralnych. W sucharach mamy więc do czynienia z bardzo niskim pH, niską koncentracją wapnia oraz substancji mineralnych dostępnych dla roślin. Powoduje to, że w jeziorze nie ma mięczaków i ryb. W tych mniej dystroficznych sucharach może występować jeden, najwyżej dwa gatunki ryb.

Suchary powstały podczas ostatniego zlodowacenia w miejscach, w których wytopiły się martwe bryły lodu (martwe, czyli te oddzielone od lodowca).

W Wigierskim Parku Narodowym powstała ścieżka edukacyjna Suchary. Oznakowana jest kolorem zielonym i liczy 2,5 km. Rozpoczyna się w odległości 400 m od siedziby Parku w Krzywem. Na ścieżce znajduje się 7 przystanków: Suchar II, Suchar III, Zgryzy bobrowe, Poznajemy drzewa i krzewy, Podglądamy bobry, Grąd, Jezioro Czarne. Na trasie wybudowano kładkę przez torfowisko (Suchar III), zadaszone miejsce odpoczynku (przystanek IV) oraz wieżę widokową do obserwacji bobrów i ptaków wodnych (Suchar IV).


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top