Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Suwałki
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.101111 / 22.932500000000005
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 134) 4.6 / 10


Opis obiektu:


Suwałki położone są nad rzeką Czarna Hańcza, tworzącą szlak kajakowy. Miasto jest największym na terenie historycznej Suwalszczyzny. Powstało z osady założonej w XVII w. przez kamedułów z klasztoru w Wigrach (ich klasztor był najbogatszym w Europie). Dopóki kameduli zamieszkiwali te tereny bardzo dbali o miasto. Wyjednali u króla odbywanie się w nim targów i jarmarków oraz w 1715 r. ogłosili Suwałki miastem.

Suwałki potocznie zwane są "Polskim Biegunem Zimna" a to za sprawą arktycznych wpływów. Ale i to może być zaletą - zimą zapraszają na wyprawy psimi zaprzęgami, na narty biegowe, na kuligi iceboard.

W Suwałkach świetnie rozwija się turystyka. Na pewno ułatwia to obecność Wigierskiego Parku Narodowego i Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jest tam co robić - liczne są szlaki wodne, piesze i rowerowe. Zabytków również nie brakuje. Nie przegapcie kościoła ewangelickiego, kościoła Serca Pana Jezusa (dawna cerkiew prawosławna), kościoła św. Piotra i Pawła (dawna cerkiew garnizonowa), ratusza miejskiego, katedry św. Aleksandra, Muzeum im. Marii Konopnickiej, zespołu cmentarzy: rzymskokatolickiego, ewangelickiego, prawosławnego, żydowskiego i mahometańskiego. Wyjątkowy będzie spacer ulicą Tadeusza Kościuszki, która jest najdłuższą i najważniejszą w Suwałkach. Stanowi fragment sławnego traktu Petersburg-Warszawa, wzdłuż którego rozwinął się zabytkowy układ przestrzenno-urbanistyczny.

Będąc w Suwałkach zasmakujcie lokalnej kuchni: kiszki ziemniaczanej, babki ziemniaczanej, chłodnika podlaskiego, pierekaczewnika czy sękacza. Palce lizać!

I oczywiście na koniec ciekawostka. W Suwałkach urodziło się wiele znanych osób, a wśród nich: poetka Maria Konopnicka (przez Suwałki przebiega Baśniowy Szlak Krasnoludków), Aleksandra ze Szczerbińskich - druga żona marszałka Józefa Piłsudskiego, reżyser Andrzej Wajda oraz Abraham Stern - jeden z twórców państwa Izrael.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top