Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Szlak pieszy Od Bramy Jeleniewskiej ku początkom Czarnej Hańczy
Miasto:
Szeszupka 16-404
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.226111 / 22.829166999999984
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 136) 4.7 / 10


Opis obiektu:


Szlak pieszy Od Bramy Jeleniewskiej ku początkom Czarnej Hańczy oznakowany jest w terenie kolorem czerwonym. Liczy 9,2 km. Nie tworzy pętli. Przebiega następująco: Szeszupka – Wodziłki – Łopuchowo – Cisówek – Dzierwany

Pierwsza na trasie jest wieś Szeszupka, a w niej zabytkowy cmentarz ewangelicki. Kolejne są Wodziłki, wieś założona w 1788 r. przez starowierców. Pamiątką po nich jest drewniana molenna (tzw. dom modlitwy, który nie jest jednak miejscem sprawowania eucharystii), najstarsza na Suwalszczyźnie, wybudowana w latach 1904-1914. Molenna wzniesiona została na rzucie prostokąta z dobudowaną w 1928 roku od strony zachodniej ośmioboczną dzwonnicą zwieńczoną spadzistym dachem, kulą i ośmiokańczastym krzyżem. A w jej pobliżu bania, czyli łaźnia parowa oraz drewniany budynek (nr 20) z lat 30. XX w.

W Łopuchowie zobaczcie Głazowisko Łopuchowskie. Tworzy je 7 wałów moren czołowych, ułożonych amfiteatralnie, począwszy od jeziora Hańcza i stopniowo obniżających się w kierunku zagłębienia Szeszupy (od 260 m n.p.m. do 215 m n.p.m.). Na zboczach leżą właśnie głazy. Na czwartym i piątym fragmencie, licząc od jeziora Hańcza, utworzono rezerwat geologiczny Głazowisko Łopuchowskie. Głazowisko jest formą polodowcową unikatową nie tylko w Polsce, ale i w północno-wschodniej i środkowej Europie.

Kierujcie się następnie do Cisówek, aby zakończyć szlak pieszy we wsi Dzierwany, założonej w 1642 r. Zwróćcie uwagę na pomnikową gruszę i dwa pomnikowe klony.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top