Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Szlak pieszy Wokół Wigier
Miasto:
Stary Folwark 16-402
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.076111 / 23.075556000000006
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 137) 4.7 / 10


Opis obiektu:


Szlak Wokół Wigier im. Antoniego Patli oznakowany jest kolorem zielonym i liczy 50 km. Jego przebieg: Stary Folwark – Wigry – Mikołajewo – Jastrzęby – Bryzgiel – Gawrych Ruda – Leszczewek – Stary Folwark

Jest to najchętniej użytkowany szlak w Wigierskim Parku Narodowym. Również rowerzyści go uwielbiają, chociaż na niektórych odcinkach mogą mieć problemy z jego pokonaniem.

Szlak nosi imię Antoniego Patli. Był on muzeologiem, pedagogiem, dziennikarzem. Od 1955 tworzył we własnym mieszkaniu zaczątki Muzeum Regionalnego w Augustowie. Był jedną z osób, dzięki którym powołano rezerwat na jeziorze Hańcza. Stworzył założenia Suwalskiego Parku Krajobrazowego. W 1959 wydał przewodnik \"Piękno na ziemi suwalsko-augustowskiej\".

Szlak Wokół Wigier im. Antoniego Patli rozpoczyna się we wsi Stary Folwark, gdzie znajduje się Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego. Obejrzyjcie wystawy, np. prezentujące tajemnicze głębiny jezior i rzek. W Muzeum mieści się sala laboratoryjna oraz sala projekcyjna - miejsce prezentacji filmów, pokazów przezroczy, seminariów i warsztatów. W Starym Folwarku znajduje się również wieża widokowa. Wejdźcie na nią, by podziwiać niezrównane widoki Suwalszczyzny.

Ze Starego Folwarku kierujcie się do Wigier, gdzie zobaczycie późnobarokowy kościół i klasztor kamedułów. Ten erem, czyli pustelniczy klasztor, był najbogatszym w Europie. Ufundował go w 1667 r. król Polski Jan II Kazimierz Waza nakazując kamedułom codziennie modlić się w intencji dobra kraju. W 1800 roku całe dobra Zakonu Kamedułów zostały skonfiskowane przez władze Pruskie. Nie znaczy to na szczęście, że zniszczone. Przeniesiono jedynie zakonników. Od tego czasu jednak budynki niszczały, rozbierano je, piwnice zostały zasypane, a nie byle co w nich przetrzymywano, bo na przykład dobre wina. Podczas Kongresówki z części dóbr klasztornych utworzono majorat rządowy. Kościół był dwukrotnie niszczony - w czasie walk w 1915 i w 1944 roku. Po wojnie przeprowadzono odbudowę świątyni, a w latach 1967-1974 także rekonstrukcję klasztoru, który przeznaczono na ośrodek pracy twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Ze wszystkich zabudowań autentykami są jedynie: budynek refektarza i jeden narożny erem. W 1999 r. w klasztorze nocował papież Jan Paweł II.

Do kamedułów należało jezioro Wigry oraz otaczająca je puszcza. Powstało tam 17 eremów, wieża zegarowa, refektarz, dom gościnny dla świeckich osób, dom królewski, domek furtiana oraz pomieszczenia gospodarcze i piwniczne. Na zachodnim krańcu wyspy założono sad i ogród botaniczny, a w części południowej zwierzyniec. Stworzono również staw rybny w zatoce jeziora. W latach 1694-1745 wzniesiony został barokowy kościół ze wspaniałym wystrojem wnętrza.

Kameduli tworzyli na Suwalszczyźnie zakłady przemysłowe: ceglarnię, młyny, huty szkła, tartaki, papiernie, smolarnie, rudnie i potażarnię. Osiągali zyski z rybołówstwa, karczm, handlu oraz wyrębu lasów. Swój teren poszerzali o kolejne nadania, bądź na zasadzie samowoli.

Obecnie możecie zwiedzić klasztor, a w nim apartamenty i Kaplicę Papieską, wieżę zegarową, wystawy, czytelnię Jana Pawła II, ogrody klasztorne oraz krypty. Katakumby kamedulskie to mroczne miejsce z zamurowanymi wnękami z ciałami eremitów (nie chowano ich w trumnach!) oraz grobowcem biskupa wigierskiego Michała Karpowicza. Na ścianie szukajcie XVIII-wiecznego malowidła taniec śmierci, w której śmierć zaprasza mnicha do tańca. Na pewno przejdzie Was dreszcz.

Jeśli macie ochotę, możecie wziąć ślub w kościele, a nawet na terenie klasztoru wynająć pokoje gościnne i apartamenty. W kościele odbywają się również koncerty gregoriańskie. A jeśli odwiedzicie klasztor w połowie sierpnia, weźcie udział w Jarmarku Wigierskim.

I mamy dla Was ciekawostkę - Stanisław Tym wyreżyserował cześć scen z \"Rysia\" właśnie w klasztorze kamedułów w Wigrach.

Z Wigier kierujcie się na Mikołajewo, gdzie znajduje się ośrodek jeździecki oferujący naukę jazdy konnej. Być może traficie na zawody jeździeckie i będziecie mogli podziwiać piękne konie podczas skoków przez przeszkody.

Kolejna na trasie jest wieś Jastrzęby, a następnie Bryzgiel, wieś położona na południowym brzegu jeziora Wigry. Bryzgiel założyli na początku XVIII w. kameduli z klasztoru w Wigrach. Była wsią rybacką i swą nazwę wzięła od rodziny smolarzy Bryzglów z sąsiedniej wsi Tobołowo. W Bryzglu znajduje się kolejna po Starym Folwarku wieża widokowa. Podziwiajcie z niej jezioro Wigry z wyspami Ordów, Ostrów i Krowa.

Z Bryzgla przespacerujcie się do wsi Gawrych Ruda. W XVII w. wytapiano tam żelazo z rudy darniowej. Nazwa Gawrych wzięła się od Gabriela Suchockiego, którego imię przekształcono w Gawrycha - był od jednym z właścicieli wsi. W Gawrychu kolejna wieża widokowa.

W Leszczewku zajdźcie na zabytkowy cmentarz wojenny z I wojny światowej. Pochowani są na nim żołnierze niemieccy i rosyjscy bez ustalonej tożsamości. W pobliżu znajduje się mogiła i pomnik upamiętniający dwóch żołnierzy 16 pułku ułanów poległych 2 września 1920 roku w bitwie pod Sejnami w walce z wojskiem litewskim.

Szlak Wokół Wigier im. Antoniego Patli zatacza pętlę i kończy się w Starym Folwarku.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top