Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Szlak rowerowy Doliną Czarnej Hańczy z Suwałk do Suwalskiego Parku Krajobrazowego
Miasto:
Suwałki 16-400
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.101111 / 22.932500000000005
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 64) 5.1 / 10


Opis obiektu:


Szlak rowerowy "Doliną Czarnej Hańczy z Suwałk do Suwalskiego Parku Krajobrazowego" liczy 12,7 km i oznakowany jest kolorem zielonym. Nie zatacza on pętli. Przebiega następująco: Suwałki – Bród Stary – Potasznia – Żywa Woda – Okrągłe – Podwysockie Jeleniewskie – Rutka – Malesowizna

Szlak rozpoczyna się w Suwałkach, jednak oznakowany jest dopiero od Potaszni. Na odcinku Suwałki-Potasznia kierujcie się znakami czarnego szlaku rowerowego Suwałki-Osowa.

Suwałki położone są nad rzeką Czarna Hańcza, tworzącą szlak kajakowy. Miasto jest największym na terenie historycznej Suwalszczyzny. Powstało z osady założonej w XVII w. przez kamedułów z klasztoru w Wigrach. Suwałki potocznie zwane są "Polskim Biegunem Zimna" a to za sprawą arktycznych wpływów. Ale i to może być zaletą - zimą zapraszają na wyprawy psimi zaprzęgami, na narty biegowe, na kuligi, iceboard.

Z zabytków nie przegapcie kościoła ewangelickiego, kościoła Serca Pana Jezusa (dawna cerkiew prawosławna), kościoła św. Piotra i Pawła (dawna cerkiew garnizonowa), ratusza miejskiego, katedry św. Aleksandra, Muzeum im. Marii Konopnickiej, zespołu cmentarzy: rzymskokatolickiego, ewangelickiego, prawosławnego, żydowskiego i mahometańskiego. Wyjątkowy będzie spacer ulicą Tadeusza Kościuszki, która jest najdłuższą i najważniejszą w Suwałkach. Stanowi fragment sławnego traktu Petersburg-Warszawa, wzdłuż którego rozwinął się zabytkowy układ przestrzenno-urbanistyczny.

Będąc w Suwałkach zasmakujcie lokalnej kuchni: kiszki ziemniaczanej, babki ziemniaczanej, chłodnika podlaskiego, pierekaczewnika czy sękacza. Palce lizać!

I na koniec ciekawostka. W Suwałkach urodziło się wiele znanych osób, a wśród nich: poetka Maria Konopnicka (przez Suwałki przebiega Baśniowy Szlak Krasnoludków), Aleksandra ze Szczerbińskich - druga żona marszałka Józefa Piłsudskiego, reżyser Andrzej Wajda oraz Abraham Stern - jeden z twórców państwa Izrael.

Po Suwałkach pierwszy na trasie jest Bród Stary, w którym archeolodzy odkryli cmentarzyska kurhanowe z VI–VII w. Z Brodu Starego kierujcie się do Potaszni, której nazwa pochodzi od potażu, czyli produktu ubocznego pracy smolarzy i węglarzy, wykorzystywanego jako nawóz oraz przy produkcji mydła i szkła. Przy skrzyżowaniu z Osową stoi krzyż kamienno-żeliwny z 1910 r.

Na 5,6 kilometrze szlaku leży wieś Żywa Woda założona w 1685 r. przez kamedułów wigierskich. Tereny przy tym szlaku rowerowym są dobrze zbadane przez archeologów. Podobnie jak w Brodzie Starym, również w Żywej Wodzie odkryto jaćwieskie cmentarzysko kurhanowe (III–IV w. n.e.). We wsi zwróćcie uwagę na pozostałości po nasypach dawnej kolejki wąskotorowej, którą doprowadzili tam z Krzywólki Niemcy podczas II wojny światowej. W ich zamyśle było połączenie jej z Suwałkami, a dalej miała prowadzić aż do Żytkiejm. Kolejką Niemcy transportowali kruszec z głazowisk, których na Suwalszczyźnie nie brakuje. Przy okazji, zobaczcie koniecznie: Głazowisko Bachanowo, Głazowisko Rutka i Głazowisko Łopuchowskie.

Niedaleko Żywej Wody znajduje się Góra Krzemieniucha (289 m n.p.m.) – drugie co do wysokości wzniesienie na Suwalszczyźnie. Na jej szczycie wybudowano kamienną grotę z figurą Matki Bożej oraz postawiono stalowy krzyż z masywnym głazem u podnóża. Dawniej Góra była świetnym miejscem obserwacyjnym dla dowódców wojsk, którzy obserwowali toczące się bitwy. Do dziś widoczne są pozostałości okopów z I wojny światowej.

Przez wieś Okrągłe dotrzecie do wsi Podwysokie Jeleniewskie, która należała do kamedułów. I tu odkryto cmentarzysko jaćwieskie z VI–VII w. Zwróćcie uwagę na drewniany dom kryty strzechą! oraz na głazowiska, które rozsiane są w okolicy.

W 1782 r. rudnicy założyli wieś Rutki, która jest następną na szlaku rowerowym. We wsi są zabytkowe cmentarze: cmentarz z okresu I wojny światowej oraz pozostałości po cmentarzu ewangelickim z XIX w. Zobaczcie koniecznie Głazowisko Rutka, które swoje istnienie zawdzięcza lodowcowi ze Skandynawii i jest unikatowym przykładem, tzw. bruku lodowcowego (głazy leżą na powierzchni ziemi, czyli są widoczne niemal w całości). Z terenu głazowiska rozpościera się widok na tzw. amfiteatr Wodziłk, czyli kompleks wzgórz morenowych oraz na wytopiskowe jezioro Linówek. Na terenie rezerwatu powstały 2 ścieżki edukacyjne "Porosty" i "Skały i minerały Suwalskiego Parku Krajobrazowego". Pierwsza ścieżka liczy 2,1 km i oznakowana jest kolorem zielonym. Druga ścieżka ma 1,1 km długości i oznakowana jest kolorem czarnym.

Szlak rowerowy "Doliną Czarnej Hańczy z Suwałk do Suwalskiego Parku Krajobrazowego" kończy się we wsi Malesowizna, założonej w 1770 r. Ma tam swoją siedzibę Suwalski Park Krajobrazowy. Niedaleko budynku szukajcie ruin młynu wodnego z lat 30. XX w. Pierwszy młyn stał tu już XVII w. Nie omińcie też punktu widokowego na rzece Czarna Hańcza. Podziwiać z niego można dolinę rzeki, tworzącej szlak kajakowy. Ciekawostką jest, że stawie turtulskim (Turtul jest przysiółkiem wsi Malesowizna) żyje nadecznik stawowy – gąbka słodkowodna, występująca tylko w wodach bardzo czystych.Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top