Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Szlak rowerowy Na Górę Zamkową
Miasto:
Malesowizna 16-404
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.219167 / 22.805833000000007
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 66) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Szlak rowerowy Na Górę Zamkową liczy 15,1 km i oznakowany jest kolorem niebieskim. Nie tworzy on pętli. Przebiega następująco: Malesowizna – Szeszupka – Rutka – Szurpiły – Kazimierówka – Sidorówka – Czajewszczyzna – Jeglówek – Góra Zamkowa – Targowisko – Wodziłki

Szlak rozpoczyna się w Malesowiźnie, wsi założonej w 1770 r. Ma tam swoją siedzibę Suwalski Park Krajobrazowy. Niedaleko budynku szukajcie ruin młynu wodnego z lat 30. XX w. Pierwszy młyn stał tu już XVII w. Nie omińcie też punktu widokowego na rzece Czarna Hańcza. Podziwiać z niego można dolinę rzeki, tworzącej szlak kajakowy. Ciekawostką jest, że stawie turtulskim (Turtul jest przysiółkiem wsi Malesowizna) żyje nadecznik stawowy – gąbka słodkowodna, występująca tylko w wodach bardzo czystych.

Z Malesowizny udajcie się do Szeszupki, by zobaczyć cmentarz ewangelicki. Kolejne na trasie są Wodziłki, wieś założona w 1788 r. przez starowierców. Pamiątką po nich jest molenna, najstarsza na Suwalszczyźnie, wybudowana w latach 1904-1914. A w jej pobliżu bania, czyli łaźnia parowa oraz drewniany budynek (nr 20) z lat 30. XX w.

Kolejna na trasie jest Rutka, wieś założona w 1782 r. Zobaczcie koniecznie Głazowisko Rutka, które swoje istnienie zawdzięcza lodowcowi ze Skandynawii i jest unikatowym przykładem, tzw. bruku lodowcowego (głazy leżą na powierzchni ziemi, czyli są widoczne niemal w całości). Z terenu głazowiska rozpościera się widok na tzw. amfiteatr Wodziłk, czyli kompleks wzgórz morenowych oraz na wytopiskowe jezioro Linówek. Na terenie rezerwatu powstały 2 ścieżki edukacyjne "Porosty" i "Skały i minerały Suwalskiego Parku Krajobrazowego". Pierwsza ścieżka liczy 2,1 km i oznakowana jest kolorem zielonym. Druga ścieżka ma 1,1 km długości i oznakowana jest kolorem czarnym.

Z Rutka kierujcie się na Szurpiły założone ok. 1667 r. przez kamedułów wigierskich. Na początku wsi drewniany krzyż z XIX w. Warto zobaczyć urocze drewniane zabytkowe domki oraz dwa duże głazy narzutowe będące pomnikami przyrody.

Przejedźcie przez Kazimierówkę, która archeologom ujawniła dużą osadę jaćwieską z VI-X w., by dostać się do wsi Sidorówka, nad jezioro Szurpiły, a następnie do Szurpił na Górę Zamkową. Góra położona jest 228,1 m n.p.m i otaczają ją 4 jeziora: Szurpiły, Kluczysko, Jeglówek, Jeglóweczek. Próżno szukać tak pięknie położonego obiektu archeologicznego. Od VI do XIII w. na Górze mieściło się grodzisko z zachowanymi do dziś zarysami trzech pierścieni wałów obronnych. Gród wraz z towarzyszącymi mu osadami znajdował się w samym sercu Jaćwieży, ziemi plemienia Jaćwingów. Widok rozpościerający się z Góry Zamkowej zapiera dech w piersiach!

Na 11,6 kilometrze szlaku znajduje się Targowisko, które stanowiło podgrodzie Góry Zamkowej.

Szlak kończy się w Wodziłkach, wsi założonej w 1788 r. przez starowierców. Pamiątką po nich jest molenna, najstarsza na Suwalszczyźnie, wybudowana w latach 1904-1914. A w jej pobliżu bania, czyli łaźnia parowa oraz drewniany budynek (nr 20) z lat 30. XX w.Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top