Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Szlak rowerowy Wokół jeziora Hańcza
Miasto:
Malesowizna 16-404
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.219167 / 22.805833000000007
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 60) 4.7 / 10


Opis obiektu:


Szlak rowerowy "Wokół jeziora Hańcza" oznakowany jest kolorem żółtym i liczy 22,5 km. Przebiega następująco: Malesowizna – Szeszupka – Wodziłki – Łopuchowo – Cisówek – Dzierwany – Stara Hańcza – Mierkinie – Przełomka – Hańcza – Bachanowo – Kruszki – Malesowizna

Jeśli w trakcie jazdy uznacie, że szlak jest dla Was zbyt długi czy za trudny, możecie go skrócić. Oto możliwości:

Wodziłki – Bachanowo, skrót z wykorzystaniem niebieskiego szlaku pieszego (odcinek trudny); długość krótszej trasy wynosi wtedy 11 km

Łopuchowo – Błaskowizna – Bachanowo, skrót z częściowym wykorzystaniem czarnego szlaku pieszego pomiędzy Łopuchowem a Błaskowizną oraz niebieskiego szlaku pieszego pomiędzy Błaskowizną a Bachanowem; długość krótszej trasy wynosi wtedy 15 km.

Jezioro Hańcza jest najgłębszym w Polsce. Według różnych źródeł głębokość wynosi od 106 m do 113 m (średnia głębokość to 38,7 m). Jest też jednym z największych na Suwalszczyźnie. Leży na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i stanowi rezerwat przyrody.

Szlak rozpoczyna się w Malesowiźnie, wsi założonej w 1770 r. Ma tam swoją siedzibę Suwalski Park Krajobrazowy. Niedaleko budynku szukajcie ruin młynu wodnego z lat 30. XX w. Pierwszy młyn stał tu już XVII w. Nie omińcie też punktu widokowego na rzece Czarna Hańcza. Podziwiać z niego można dolinę rzeki, tworzącej szlak kajakowy. Ciekawostką jest, że stawie turtulskim (Turtul jest przysiółkiem wsi Malesowizna) żyje nadecznik stawowy – gąbka słodkowodna, występująca tylko w wodach bardzo czystych.

Z Malesowizny udajcie się do Szeszupki, by zobaczyć cmentarz ewangelicki. Kolejne na trasie są Wodziłki, wieś założona w 1788 r. przez starowierców. Pamiątką po nich jest molenna, najstarsza na Suwalszczyźnie, wybudowana w latach 1904-1914. A w jej pobliżu bania, czyli łaźnia parowa oraz drewniany budynek (nr 20) z lat 30. XX w.

W Łopuchowie zobaczcie Głazowisko Łopuchowskie. Tworzy je 7 wałów moren czołowych, ułożonych amfiteatralnie, począwszy od jeziora Hańcza i stopniowo obniżających się w kierunku zagłębienia Szeszupy (od 260 m n.p.m. do 215 m n.p.m.). Na zboczach leżą właśnie głazy. Na czwartym i piątym fragmencie, licząc od jeziora Hańcza, utworzono rezerwat geologiczny Głazowisko Łopuchowskie. Głazowisko jest formą polodowcową unikatową nie tylko w Polsce, ale i w północno-wschodniej i środkowej Europie.

Z Łopuchowa kierujcie się na Dzierwany, założone w 1642 r. We wsi zwróćcie uwagę na pomnikową gruszę i dwa pomnikowe klony.

Na 11,4 kilometrze szlaku leży Stara Hańcza stanowiąca dawniej spory majątek. Istniał on już w XVII w. i obejmował prawie całą północną część dzisiejszego Suwalskiego Parku Narodowego i jego otuliny. Dwór, zbudowany prawdopodobnie w XVIII w. znajdował się na wzniesieniu z widokiem na jezioro Hańcza i otoczony był parkiem i ogrodem - do dziś można podziwiać aleję lipową będącą pomnikiem przyrody. Sam park został wpisany do rejestru zabytków. Zachęcamy Was do spaceru ścieżką "Drzewa i krzewy parku podworskiego w Starej Hańczy". Jej długość to zaledwie 1,5 km. Oznakowana jest kolorem czarnym. Obecnie Stara Hańcza to malutka kolonia, a z dworu zachowały się jedynie ruiny piwnic. Ale jest i legenda. Mówi ona, że w zatoce na wprost dworu wojska napoleońskie, które wycofywały się z tego terenu, zatopiły skarb. Prawdą jest, że doszło tu w 1831 roku do potyczki polskich powstańców (przegrali), z carskim wojskiem. Poległych pochowano we wspólnej mogile we wschodniej części parku. Prawdopodobnie to oni przed bitwą zatopili kasę powstańczą w jeziorze, aby nie wpadła w ręce wroga.

Ze Starej Hańczy dotrzecie do Przełomki. Zboczcie z drogi, ponieważ ok. 1,5 km dalej, na Leszczynowej Górze, znajduje się wieża widokowa z panoramą na rezerwat przyrody „Jezioro Hańcza”. A we wsi Przełomka pomnikowe drzewa: 2 klony pospolite i wiąz polny.

Na 16 kilometrze trasy leży wieś Hańcza, założona w 1606 r., jest więc jedną z najstarszych na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Stąd urocze drewniane budynki. I ciekawostka - przy skrzyżowaniu dróg „wądół” do suszenia lnu.

Z Hańczy kierujcie się do Bachanowa-Błaskowizny. W Bachanowie znajduje się pomnikowy głaz z tablicą ku czci Antoniego Patli; w Błaskowiźnie pomnikowe drzewa – grab i dąb.

Kolejne na trasie jest Głazowisko Bachanowo położone w dolinie Czarna Hańcza. Ten rezerwat przyrody to fragment łąki z nagromadzonymi głazami narzutowymi - jest ich ok. 10 tysięcy! Największy ma obwód 8 m. Te relikty polodowcowego krajobrazu znalazły się nad Czarną Hańczą z powodu lodowca ze Skandynawii, który je tam przetransportował. A uwidoczniły się wskutek rozmycia przez wody lodowcowe i rzecznolodowcowe ozu bachanowskiego. Obecnie na głazach rosną liczne gatunki porostów i mchów, m.in. rzadki gatunek górski.

W pobliżu Głazowiska Bachanowo znajduje się słynny oz turtulski oraz zawieszona dolina „Gaciska”, przecinająca drogę we wsi Malesowizna.

Szlak zatacza pętlę i kończy się na starcie, we wsi Malesowizna.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top