Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Szlak Z Wigierskiego Parku Narodowego po Puszczę Romincką
Miasto:
Krzywe 16-402
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.084167 / 23.006666999999993
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 130) 4.2 / 10


Opis obiektu:


Szlak „Z Wigierskiego Parku Narodowego po Puszczę Romincką” oznakowany jest kolorem żółtym. Nie zatacza on pętli, a jego długość to 61,3 km. Przebiega następująco: Krzywe – Kaletnik – Leszczewo – Smolniki – Żytkiejmy

Szlak sięga aż po przedpola Puszczy Rominckiej, nazywanej niekiedy polską tajgą. W borach sosnowo-świerkowych, które obejmują aż 80% terenu, żyją wszystkie! polskie gatunki zwierzyny łownej poza żubrem. A ile ptaków, ile rzadkich roślin... Nic więc dziwnego, że w przeszłości Puszcza była ulubionym terenem łowieckim władców tych ziem, najpierw mistrzów krzyżackich, potem książąt i królów pruskich oraz notabli z czasów nazizmu. Jednym z bardziej znanych miłośników polowań w Puszczy Rominckiej był Hermann Göring i wcześniej Wilhelm II, ostatni niemiecki cesarz i król Prus, przedstawiciel dynastii Hohenzollernów. Jak podają źródła historyczne, Wilhelm II w sumie strzelił w Prakwicach około 500 rogaczy. Przez następne 20 lat odbudowywano ich populację na tym terenie.

Puszcza Romincka to teren dziewiczy, bardzo zróżnicowany pod kątem rzeźby regionu (są i wzgórza morenowe z lasami, i wzgórza kemowe, i rynny z jeziorami, rzekami, wytopiska z torfowiskami, i doliny pocięte wąwozami oraz kotły wytopiskowe). Nawet dróg żwirowych w środku puszczy jest niewiele. Przed wędrówką wyposażcie się w mapę!

Wracając do szlaku pieszego „Z Wigierskiego Parku Narodowego po Puszczę Romincką”, wędrować będziecie prawie cały czas przez las. Po drodze rzeczki, śródleśne jeziorka, i drzewa, drzewa, drzewa. Można wyciszyć się i porządnie zmęczyć spacerem, bo to jednak 61 km. Ale jakie to przyjemne zmęczenie.

Szlak rozpoczyna się we wsi Krzywe, w której siedzibę ma Wigierski Park Narodowy. A kończy w Żytkiejmach, gdzie znajduje się siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.

Z nieprzyrodniczych ciekawych miejsc na trasie, polecamy Wam zwrócić uwagę na drewniany krzyż prawosławny (prawdopodobnie jest to miejsce pochówku rosyjskich żołnierzy z okresu I wojny światowej), który postawiono za pierwszym mostkiem na rzece Wiatrołuży, we wsi Kaletnik zobaczcie neoklasycystyczny kościół oraz zabytkową bramę i kaplicę cmentarną. W Smolnikach wejdźcie na punkt widokowy "Pan Tadeusz", aby podziwiać północno-wschodnią część Suwalskiego Parku Krajobrazowego, jeziora i góry. Odwiedźcie izbę regionalną, a jeśli starczy Wam siły, przespacerujcie się ścieżką wokół jeziora Jaczno, która liczy 7 km. Zjawiskowy krajobraz tych okolic wykorzystał Tadeusz Konwicki kręcąc "Dolinę Issy" i Andrzej Wajda kręcąc "Pana Tadeusza".

Szlak pieszy „Z Wigierskiego Parku Narodowego po Puszczę Romincką” kończy się w Żytkiejmach. We wsi polecamy Wam zobaczyć kościół z końca XVI w. oraz dawny budynek stacji Żytkiejmy linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy-Gąbin.
Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top