Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Wigierski Park Narodowy
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.087751103 / 23.02734375
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 167) 5 / 10


Opis obiektu:


Wigierski Park Narodowy powstał w 1989 roku. Jego powierzchnia wynosi 14998 ha, z czego 9458 ha to lasy, 2908 ha zajmują wody i 2622 ha zajmują pozostałe tereny - głównie tereny rolnicze. Ochroną objęte jest 623 ha, w tym 283 ha stanowią tereny leśne.

Początki ochrony przyrody w tym rejonie siegają 1921 roku. To Kazimierz Kulwieć opracował projekt ochrony tutejszych rejonów oraz Jezioro Wigry. Prawdziwa ochrona tych terenów nastąpiła w 1950 roku, powstał tutaj rezerwat o nazwie Ostoja bobrów Stary Folwark - chodziło o ochronę bobrów. Miał 120 ha, obejmował także szlak Czarna Hańcza, aż do Wigier. Przełomem było powstanie Wigierskiego Parku Krajobrazowego w 1976 toku. W 1982 roku rozpoczęto działania, które miały za zadanie przekształcenie Wigierskiego Parku Krajobrazowego w Wigierski Park Narodowy, stało się to 1989 roku.

Park położony jest na północnym skraju Puszczy Augustowskiej - ogromnego kompleksu leśnego - największego na Nizinie Środkowoeuropejskiej. Wraz z lasami, które obejmują także teren Litwy i Białorusi zajmuje, aż 300 tysięcy ha.

Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego występuje ponad 800 roślin naczyniowych, 200 gatunków mchów oraz 300 gatunków porostów. Warto wspomnieć, że na terenie Parku występuje wiele roślin, które są zagrożone wyginięciem. Można zanaleźć tutaj także 22 gatunki storczyków.

Żyje tutaj 297 gatunków kręgowców (244 gatunki są pod ścisłą ochroną), 32 gatunki ryb, 12 gatunków płazów, 5 gatunków gadów, 205 gatunków ptaków (185 jest pod ścisłą ochroną) i 46 gatunków ssaków (37 gatunków zostało objęte ochroną).

Park jest świetną atrakcją turystyczną, jest tutaj, aż 190 km szlaków rowerowych i pieszych, które zostały zbudowane z myślą o tych, którzy chcą zobaczyć Wigierski Park Narodowy. Dla osób, które lubią turystykę wodną zostały wyznaczone jeziora oraz rzeki na których będzie można popływać kajakiem, łódką, czy rowerem wodnym.

Na terenie parku panuje klimat Mazursko-Podlaski, który występuje we wschodniej częsci Pojezierza Mazurskiego oraz na Podlasiu. Pomimo bliskości do morza Bałtyckiego region jest głównie pod wpływem klimatu, który nadchodzi z Eurazji. To tutaj są najbardziej surowe warunki w całej Polsce. Zima tutaj rozpoczyna się w listopadzie i trwa, aż do kwietnia.

Sezon turystyczny na wodzie trwa tutaj od 1 maja do 31 października. Wyjątkiem są wyspy Ordów, Ostrów oraz Krowa. Tutaj można zacząć pływać łodziami od 15 czerwca. W okresie w którym nie ma już lodu na jeziorze po Jeziorze Wigry pływa statek, który może pomieścić na swój pokład do 34 pasażerów.

W związku z narastającymi potrzebami wyznaczono tutaj ścieżki turystyczne: Suchary, Jeziora, Puszcza, Las oraz Płazy. Dodatkowo powstały tutaj pola namiotowe oraz plaża. Bardzo popularne jest muzeum o nazwie Wigier. Po parku poruszamy się tylko po wyznaczonych szlakach turystycznych, których jest tutaj bardzo wiele!!!

Należy pamiętać, że w parku obowiązują przepisy ochronne, które mają za zadanie chronić przyrodę. Turyści tutaj nie mogą wpływać w strefę szuwarów. Nie wolno także niszczyć przyrody, ani płoszyć zwierzyny! W niektórych okresach nie należy wpływać w niektóre akweny, chodzi tutaj o ochronę ptactwa. Jeśli będziecie Państwo chcieli tutaj łowić ryby, to będziecie musieli wykupić pozwolenie na łowienie ryb. Obowiązuje tutaj zakaz łowienia sumów, siei, troci jeziorowej, pstrąga potokowego oraz szczupaka.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top