Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Zespół Kamedułów w Wigrach
Adres:
Wigry 11
Miasto:
Suwałki 16-402
Województwo:
podlaskie
Telefon:
87 566 24 99
E-mail:
recepcja@wigry.pro
Współrzędne GPS:
54.069444 / 23.091110999999955
Szlak:
Czarna Hańcza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 133) 4.4 / 10


Opis obiektu:


W Wigrach, dawnej wsi duchownej leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie, polecamy Wam zobaczenie późnobarokowego kościoła i klasztoru kamedułów. Kameduli był to zakon z dewizą "Módl się i pracuj". Duchowość kamedulską ubraną w biały habit (stąd inna ich nazwa bielany) charakteryzują słowa św. Bruno-Bonifacego "Dla nowicjuszów, którzy przychodzą ze świata- upragniony klasztor. Dla dojrzałych i spragnionych Boga żywego - złota samotność pustelni. Dla tych, którzy pragną rozstać się z tym życiem i być z Chrystusem- głoszenie Ewangelii poganom."

Na pewno zdziwi Was to, że erem w Wigrach, czyli klasztor pustelniczy był najbogatszym w Europie. Ufundował go w 1667 r. król Polski Jan II Kazimierz Waza nakazując kamedułom codziennie modlić się w intencji dobra kraju. W 1800 roku całe dobra Zakonu Kamedułów zostały skonfiskowane przez władze Pruskie. Nie znaczy to na szczęście, że zniszczone. Przeniesiono jedynie zakonników. Od tego czasu jednak budynki niszczały, rozbierano je, piwnice zostały zasypane, a nie byle co w nich przetrzymywano, bo na przykład dobre wina. Podczas Kongresówki z części dóbr klasztornych utworzono majorat rządowy. Kościół był dwukrotnie niszczony - w czasie walk w 1915 i w 1944 roku. Po wojnie przeprowadzono odbudowę świątyni, a w latach 1967-1974 także rekonstrukcję klasztoru, który przeznaczono na ośrodek pracy twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Ze wszystkich zabudowań autentykami są jedynie: budynek refektarza i jeden narożny erem. W 1999 r. w klasztorze nocował papież Jan Paweł II.

Ciekawi Was, dlaczego klasztor był najbogatszy w Europie? Do kamedułów należało jezioro Wigry oraz otaczająca je puszcza. Powstało tam 17 eremów, wieża zegarowa, refektarz, dom gościnny dla świeckich osób, dom królewski, domek furtiana oraz pomieszczenia gospodarcze i piwniczne. Na zachodnim krańcu wyspy założono sad i ogród botaniczny, a w części południowej zwierzyniec. Stworzono również staw rybny w zatoce jeziora. W latach 1694-1745 wzniesiony został barokowy kościół ze wspaniałym wystrojem wnętrza.

Kameduli tworzyli na Suwalszczyźnie zakłady przemysłowe: ceglarnię, młyny, huty szkła, tartaki, papiernie, smolarnie, rudnie i potażarnię. Osiągali zyski z rybołówstwa, karczm, handlu oraz wyrębu lasów. Swój teren poszerzali o kolejne nadania, bądź na zasadzie samowoli.

Obecnie możecie zwiedzić klasztor, a w nim apartamenty i Kaplicę Papieską, wieżę zegarową, wystawy, czytelnię Jana Pawła II, ogrody klasztorne oraz krypty. Katakumby kamedulskie to mroczne miejsce z zamurowanymi wnękami z ciałami eremitów (nie chowano ich w trumnach!) oraz grobowcem biskupa wigierskiego Michała Karpowicza. Na ścianie szukajcie XVIII-wiecznego malowidła taniec śmierci, w której śmierć zaprasza mnicha do tańca. Na pewno przejdzie Was dreszcz.

Jeśli macie ochotę, możecie wziąć ślub w kościele, a nawet na terenie klasztoru wynająć pokoje gościnne i apartamenty. W kościele odbywają się również koncerty gregoriańskie. A jeśli odwiedzicie klasztor w połowie sierpnia, weźcie udział w Jarmarku Wigierskim.

I mamy dla Was ciekawostkę - Stanisław Tym wyreżyserował cześć scen z "Rysia" właśnie w klasztorze kamedułów w Wigrach.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top