Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Jezioro Bełdany
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.714955939 / 21.567707060999965
Szlak:
Krutynia
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 229) 5 / 10


Opis obiektu:


Jezioro Bełdany jest polodowcowym jeziorem rynnowym, które znajduje się na Mazurach na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Powierzchnia Jeziora ma 944 ha - z roku na rok jest coraz mniejsza (w 1955 roku powierzchnia jeziora miała trochę ponad 1240 ha), zbiornik znajduje się na wysokości 116 m n.p.m. Długość jeziora wynosi 12,4 km, a jego szerokość 2,4 km. Masa jeziorna ma pojemność 94 847,6 tys. m³. Jezioro zaliczane jest do głębokich zbiorników wodnych, w niektórych miejscach ma, aż 46 metrów głębokości. Linia brzegowa Jeziora wynosi 33 km. Znajdują się na nim 3 wyspy. Część południowa Jeziora charakteryzuje się tym, że ma mocno rozwiniętą linię brzegową, z kolei część północna Jeziora jest bardzo zróżnicowana. Jezioro otoczone jest lasami sosnowo-świerkowymi. Zbiornik podlega ciągłej eutrofizacji. Roślinność jeziora jest raczej zanużona - na terenie całego jeziora jest bardzo zróżnicowana.

Warto dodać , że Jezioro Bełdany jest częścią tzw. "jachtostrady mazurskiej". Jezioro Bełdany oraz Jezioro Mikołajskie stanowią połączenie pomiędzy miejscowościami: Mikołajki oraz Rucianem. Dzięki temu w trakcie sezonu jest to jedno z bardziej zatłoczonych jezioro na całych Mazurach. Na północy jeziora jest wiele parkingów oraz miejsc postojowych, to tutaj przyjeżdża bardzo wiele turystów, niestety brzeg w tej części jeziora jest mocno zdewastowany! Dodatkowym problemem jest erozja, która wywołana jest przez motorówki, skutery itp. Nie zmienia to fakty, że jest to jedno z najpiękniejszych jezior w całej Polsce!!!

Od strony południowej Jezioro Bełdany (poprzez śluzę Guzianka) łączy się z Jeziorem Guzianka Mała oraz Guzianka Wielka oraz z Jeziorem Nidzkim. Z kolei na północy Jezioro Mikołajskie ze Śniardwami. Warto wspomnieć, że blisko miejscowości o nazwie Wierzba przez Bełdany kursuje tutaj prom samochodowych. W sezonie Jezioro jest bardzo popularne wśród amatorów żeglarstwa.

Jezioro jest lubiane przez wędkarzy, gdyż znajduje się tutaj sporo gatunków ryb: sandacze, szczupaki, okonie, leszcze, płocie, czy węgorze. Dlatego jeśli masz trochę czasu to wsiadaj w samochód i przyjedź tutaj powędkować, gwarantujemy Tobie, że będziesz zadowolony - warunki do wędkowania są tutaj idealne! Warto także wspomnieć, że jezioro jest zarybiane przez cały rok!!!

Nad samym jeziorem znajduje się wiele bardzo pięknych miejscowości turystycznych: Wygryny, Kamień, Gąsior, Iznota, Bartlewo, Wierzba, Piaski oraz kilka przystani jachtowych, które są bardzo popularne w czasie sezonu. Znajdują się tutaj następujące przystanie jachtowe: Guzianka, Iznota, Kamień, Piaski, Wierzba, Wygryny.

Trasa rowerowa wokół jeziora - Pętla Bełdany. Jest to trzecia trasa pod względem długości w gminie Ruciane-Nida. Ma trochę ponad 39 km długości. Jeśli będziecie mieli Państwo siły, to możecie sobie trasę jeszcze przedłużyć, wystarczy odwiedzić miejscowość Mikołajki - przepiękna miejscowość turystyczna. Trasa prowadzi przez miejscowości: Ruciane-Nida - Guzianka - Wejsuny - Onufryjewo - Popielno - Wierzba - Iznota - Wygryny - Guzianka - Ruciane-Nida. Na trasie mijamy: śluze w Guziance, zabytkowy wiatrak, Onufryjewo - przepiękna osada, która została załozona przez staroobrzędowców, rezerwat konika polskiego, blisko trasy w miejscu, gdzie szlak kieruje na Wierzbę znajduje się Stacja Badawcza Polskiej Akedamii Nauk, głaz, który został poświęcony Miłoszowi, trzy przepiękne jeziorka, które znajdują się w samym środku lasu.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top