Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Jezioro Lampackie
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.825036388 / 21.14662170400004
Szlak:
Krutynia
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 319) 5.1 / 10


Opis obiektu:


Jezioro Lampackie (Zabijak), jest to Jezioro położone we wsi Sorkwity, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego na terenie Pojezierze Mrągowskiego. Jezioro położone jest w dorzeczu rzeki Krutyni, 12 km od Mrągowa. W środkowej części brzegu wschodniego jezioro łączy się z Lampaszem, a od strony północnej z Jeziorem Gielądzkim. W pobliżu jeziora znajdują się miejscowości: Sorkwity, Maradki, Miluki, Głodowo.

Jeśli będziecie Państwo przejeżdżali przez miejscowość Sorkwity, to możecie nawet nie zauważyć tego jeziora, wystarczy jednak zjechać z drogo głównej (kilkadziesiąt metrów) i już znajdziecie się nad Jeziorem Lampackim. To tutaj właśnie znajduje się początek słynnego szlaku kajakowego Krutynia. Na miejscu bez problemu znajdziecie nocleg oraz miejsce w którum można zjeść jakiś posiłek.

W Sorkwitach neogotycki pałac, który został zbudowany przez majora huzarów w 1788 roku, a zaraz obok niego znajduje się przepiękna stanica wodna (miejsce rozpoczęcia szlaku kajakowego Krutynia). Jak już tutaj państwo będziecie, to zachęcamy Was do odwiedzenia rowerem wodnym, czy kajakiem Jeziora Lampasz. Warto także przejść tzw. "niebieskim szlakiem" wschodnim brzegiem nad Jezioro Piłakno - można tutaj podziwiać koryto czystej wody - stojąc na pomoście, na głębokości 2-3 metrow możemy zobaczyć dno jeziora. Warto wspomnieć, że po drodze możecie Państwo się natknąc na ślady bobrów.

Znajduje się tutaj (nad samym jeziorem) kolonia lęgowa kormoranów. Występują tutaj także inne zwierzęta, takie jak: kaczki, czaple, czy zurawie. Niestety jeśli chcielibyście połowić tutaj ryby, to naszym zdaniem pod tym względem jezioro nie jest godne uwagi, gdyż możemy tutaj złowić głównie drobnice, która jest strasznie natrętna. Oczywiście są tutaj miejsca, gdzie można złapać dużego leszcza, czy płoć (wymaga to wcześniejszego zanęcenia), ale jest to bardzo trudne. Oprócz tego przy odrobinie szczęścia można złowić tutaj węgorza, czy szczupaka. Jeśli jednak zdecydujecie się Państwo na łowienie ryb na tym akwenie, to pamiętajcie, że trzeba wykupić pozwolenie na wędkowanie!!!

Powierzchnia jeziora wynosi około 190 ha. Maksymalna głębokość wynosi 38,5 metra, a średnia głębokość około 11 metrów. Samo jezioro (zwierciadło wody) położone jest na wysokości około 133 m n.p.m. Woda, która znajduje się w tym jeziorze ma II klasę czystości, według badań z 1998 roku.

Na południu jeziora linia brzegowa jest bardzo rozwinięta, brzegi są bardzo wysokie, porośnięte trzciną. To tutaj znajduje się wieś o nazwie Maradki w której znajduję się wiele miejsc noclegowych dla turystów, tj. pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, czy pola biwakowe. Z kolei po północnej stronie jeziora znajduje się Pałac Sorkwicki oraz stanica wodna PTTK.

Od strony wschodniej jezioro łączy się się z Jeziorem Lampasz, z kolei od strony zachodniej z Jeziorem Gielądzkim. Jezioro Lampackie jest początkowym punktem pięknego szlaku kajajkowego Sorkwity - Iznota.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top