Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Mamerki
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Telefon:
698 793 104
Współrzędne GPS:
54.18283163705514 / 21.649761199951172
Szlak:
Krutynia
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 155) 4.8 / 10


Opis obiektu:


II wojna światowa pozostawiła po sobie na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich wiele bunkrów niemieckich. Zobaczcie koniecznie m.in. Gierłoż, Martiany, Pozezdrze, Radzieje oraz Mamerki.

W Mamerkach zastaniecie kompleks bunkrów bardzo dobrze zachowanych - dawną kwaterę główną Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) pod kryptonimem "Anna". Niemcy nie zdążyli jej wysadzić uciekając przed wojskami rosyjskimi w styczniu 1945 r. Kompleks zbudowano w latach 1940-1944. Składał się z 250 obiektów, w tym 30 schronów. Przez to miejsce przechodziły najważniejsze rozkazy dla wojsk Wehrmachtu. To tu spiskowano przeciw Hitlerowi, kiedy Niemcy zaczęły przegrywać wojnę. To z tego miejsca wysłany został rozkaz o stłumieniu Powstania Warszawskiego.

Współcześnie obiekt jest nastawiony na turystów. Będziecie tam mile widziani i na pewno potężna Anna zrobi na Was wrażenie. Do obejrzenia są 2 schrony połączone podziemnym tunelem. W pierwszym zobaczycie ekspozycję przedstawiającą śmierć Hitlera i koniec wojny. Wejdźcie też na dach schronu, na którym rosną 60-letnie drzewa. W drugim bunkrze znajduje się stanowisko Enigmy, odtworzono bunkier bojowy Wehrmachtu, Centrum Łączności Wermachtu, Bursztynową Komnatę. Jest również ekspozycja z narady generałów, druga dotycząca Wojny Obronnej Polski w 1939 r. oraz trzecia na temat Ataku Niemiec na ZSRR w 1941 r.

W Mamerkach zobaczycie też U Boot-a, a w nim torpedownię, sonar i radio, sterownię, peryskop, maszynownię i pomieszczenie załogi.

Na pewno nie przegapicie 38-metrowej wieży widokowej. Widok z niej jest zniewalający. Polecamy!

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top