Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Muzeum Regionalne w Pieckach
Adres:
ul. Zwycięstwa 48
Miasto:
Piecki 11-710
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.765749711487125 / 21.338102816662285
Szlak:
Krutynia
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 145) 4.5 / 10


Opis obiektu:


Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów to niewielka galeria polskiej sztuki ludowej, ale zbiory posiada ogromne. Zostały one zebrane w jednym miejscu przez panie Walentynę i Marię Dermackie. Kolekcja składa się przede wszystkim z glinianych figurek Władysławy Prucnal z Medyni Głogowskiej, która jest znaną na całym świecie rzeźbiarką ceramiczną. Swoją kolekcję tworzyła od 1959 r. Inne prace należą do twórców ludowych rzeźbiących w drewnie i zajmujących się malarstwem.

Władysława Prucnal to twórczyni ludowa, która swoją pracę rozpoczynała od wykonywania figurek-gwizdków przedstawiających koguciki, koniki... Potem zainteresowała się tematyką sakralną, by wreszcie zacząć tworzyć m.in. wiejskie scenki rodzajowe.

Interesujący jest cykl "Od ziarenka do bochenka" pokazujący powstawanie chleba. Piękne są figurki pastuszków, aniołów, wiejskie gospodynie i ich dzieci, chłopów zajętych pracą, modlących się, ubranych odświętnie w drodze do kościoła czy zwyczajnie bo na roli. Twarze są jak żywe, spracowane, zmęczone, ze zmarszczkami. Scenki rodzajowe idealnie odzwierciedlają dawne wiejskie życie. Nie ma wątpliwości, że artystka obdarzona jest wyjątkowym zmysłem obserwacji. Wizyta w Muzeum to ciekawa lekcja dla dzieci na temat dawnej polskiej wsi czy zwyczajnie przyjemnie spędzony czas na podziwianiu sztuki.

Sam dom, w którym znajduje się Muzeum jest klimatyczny. Oprócz kolekcji podziwiać możemy stare, drewniane meble, piec kaflowy, stylowe żyrandole, wielkie stojące i wiszące zegary, ogromne kredensy, skrzynie posażne...

O tym, jak wartościowe są to zbiory świadczy fakt, że zostały już skatalogowane i czekają na zatwierdzenie przez Konserwatora Zabytków.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top