Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Osada Kulturowa w Kadzidłowie
Adres:
Kadzidłowo 1
Miasto:
Ukta 12-210
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Telefon:
87 425 74 74
Współrzędne GPS:
53.71187257946133 / 21.488142013549805
Szlak:
Krutynia
Typ:
Atrakcje
Zakwaterowanie:
Pensjonat

Ocena obiektu (ocen: 147) 4.6 / 10


Opis obiektu:


W najbliższej okolicy wsi Krutyń znajdują się 2 mini skanseny. Jeden z nich w Sądrach, drugi w Kadzidłowie, zaledwie 6 km od Krutyni.

Osada Kulturowa, bo tak dokładnie nazywa się ten drugi, prowadzona jest przez Pana Krzysztofa Worobca z żoną Danutą. Pan Krzysztof znany jest ze swoich działań na rzecz ochrony krajobrazu kulturowego Warmii i Mazur, w szczególności alei przydrożnych, zapomnianych wiosek Puszczy Piskiej, cmentarzy...

Małżonkowie przenieśli i wyremontowali kilka starych mazurskich chałup. Stworzyli w ten sposób Osadę Kulturową, w skład której wchodzą: Oberża pod psem (chałupa z początku XX w.), 200-letnia mazurska chałupa podcieniowa z początku XIX wieku; budynek gospodarczy, dwa małe spichleżyki oraz podcieniowy budynek, w którym mieszczą się pokoje gościnne. W najstarszej podcieniowej chałupie znajduje się muzeum, czyli mini skansen, gdzie zobaczyć można jak wyglądało na początku XIX wieku wyposażenie chałupy oraz szkoły wiejskiej. Jest także ekspozycja etnograficzna. Wszystkie budynki wpisane zostały do rejestru zabytków.

„Nie mamy czasu dla ludzi którzy nie mają czasu” - taki napis wisi na drzwiach Oberży pod psem. Jest to regionalna restauracja w typie slow food, serwująca mazurską kuchnię. Wyróżniona wiele razy. Zjeżdża do niej co roku wiele sław, ekipy filmowe i telewizyjne upodobały sobie to miejsce. A co podają do jedzenia w Oberży? A na przykład pasztet z dzika, zupę kurkową, wereszczaki. Jest smacznie i leniwie. Tam nie można się śpieszyć, trzeba smakować, podziwiać, odpoczywać.

Osada proponuje również pokoje do wynajęcia. Bo kto chciałby opuszczać takie miejsce, gdzie zje pysznie, napatrzy się na cudowną mazurską krainę i jeszcze przeniesie w przeszłość, zwiedzając chałupy dawnych Mazurów czy czytając książki w mazurskiej biblioteczki właścicieli...

P.S.

W Kadzidłowie znajduje się również Park dzikich zwierząt oraz rodzinny cmentarz staroobrzędowców, którzy założyli wiele wsi, m.in. Kadzidłowo. Na grobach zmarłych stoją charakterystyczne ośmioramienne krzyże zwrócone na wschód, jak nakazuje tradycja wczesnochrześcijańskiej Rusi.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top