Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Rezerwat Zakręt
Adres:
Odcinek J.Krutyńskie - Ukta
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.869534344 / 21.17317205200004
Szlak:
Krutynia
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 254) 5.1 / 10


Opis obiektu:


Rezerwat Zakręt powstał w 1957 roku - powstał na wniosek profesora Władysława Szafera. Mieści się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, jest to teren Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jeśli mielibyśmy określić jego dokładniejsze położenie, to mieści się bardzo blisko (1 km na zachód od wsi Krutyń) miejscowości Krutyń. Bardzo blisko drogi do Jeziora Mokrego.

Na samym początku (w 1957 roku) rezerwat obejmował dwa jeziora w środku lasu, które były otoczone borem bagiennym i grądem. Miał powierzchnę około 38 ha. W 1982 roku na wniosek, który złożył mgr inż. Tadeusz Góralski rezerwat został znacznie powiększony (poprzez dołączenie kolejnego jeziorka oraz boru bagiennego) i obecnie ma powierzchnię 105 ha.

Ochroną w tym parku został objęty krajobraz morenowy oraz 200-letni bor mieszany z trzema przepięknymi jeziorkami na których występują bardzo ładne wyspy pływające. Jeziora posiadają bardzo silnie zakwaszoną wodę, która zarasta kożuchem torfowców. Podczas silnych wiatrów kożuchy ulegają rozerwaniu, w tym momencie powstają właśnie pływające wyspy.

W rezerwacie występują następujące rośliny: turzyca bagienna, żurawina błotna, czy borówka zwana bagienną. Na samym skraju Rezerwatu Zakręt rośnie trzystuletni dąb. Cały teren rezerwatu pokryty jest sosnami oraz ponad 200-letnimi dębami.

Na skraju lasu rośnie tutaj ponad 300-letni dąb (dokładnie ma 350 lat), który nazywa się Mazurski Dąb Bartny. Dąm ma 315 cm obwodu, 28 metrów wysokości. Jeśli będziesz w Rezerwacie Zakręt, to postaraj się go zobaczyć, bo robi wrażenie!

W Rezerwacie Zakręt występuje bardzo wiele ptaków. Bardzo popularnym ptakiem jest tutaj sójka. Dzięki tym ptakom istnieje tutaj tak wiele młodych dębów - sójki transportują żołędzie, które zakopują później w ziemi. Oprócz sójki możemy spotkać tutaj także: jarząbka, gągoła i inne. Oprócz ptaków możemy spotkać tutaj także ssaki np.wiewiórki, jelenie, dziki, czy nietoperze.

W bliskich okolicach rezerwatu przebiega piękny szlak turystyczny, a przez sam rezerwat przebiega ścieżka dydaktyczna. Początek i koniec ścieżki znajduje się we wsi Krutyń. Ścieżka ma 3 km długości, czas wycieczki to jakieś 1,5 godziny.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top