Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Szlak dawnym nasypem kolejowym
Miasto:
Mrągowo 11-700
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.87049588503841 / 21.307550668279873
Szlak:
Krutynia
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 109) 4.9 / 10


Opis obiektu:


W 2016 r. rozpoczęto prace zmierzające do stworzenia trasy pieszo-rowerowej z Mrągowa do Piecek, dawnym nasypem kolejowym. Udało się i trasa jest już przejezdna, częściowo oznakowana. Nazywana bywa rowerową trasą zwiniętych torów. Trasa z Mrągowa do Piecek liczy 14 km. W przyszłości ma to być szlak o łącznej długości około 40 km, kończący się w Rucianem-Nidzie.

Po drodze nie ma wielu miejsc do zobaczenia. Ale są piękne krajobrazy - łąki, pola, lasy.

Na pewno można nazwać ten szlak sentymentalnym. Po drodze minecie 2 zniszczone wiadukty kolejowe. Jeden to tzw. Zwaleniec nieopodal wsi Nikutowo koło Mrągowa (nie mylcie z osiedlem Nikutowo, znajdującym się po drugiej stronie drogi). Mostem przebiegała linia kolejowa z Mrągowa przez Piecki do Rucianego-Nidy. Budowę linii zakończono 30 września 1898 roku. W tym też roku powstał most. Inwestorem był przedsiębiorca ze Szczytna o nazwisku Macht – słynny budowniczy linii kolejowych i mostów w Prusach Wschodnich. Wiadukt został zniszczony w 1945 roku przez Armię Czerwoną.

We wsi znajdują się 2 cmentarze. Jeden został wpisany do rejestru zabytków. Oba są zarośnięte i zdewastowane. Na jednym prawdopodobnie pochowany jest Nikutowski, właściciel dworku znajdującego się na końcu wsi i założyciel wsi.

W Pieckach zajdźcie do Muzeum Regionalnego z bogatymi zbiorami ludowych artystów, głównie Władysławy Prucnal.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top