Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Szlak pieszy Góra Czterech Wiatrów
Miasto:
Mrągowo 11-700
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Telefon:
89 741 80 39
E-mail:
info@it.mragowo.pl
Współrzędne GPS:
53.86098071816544 / 21.316071152632503
Szlak:
Krutynia
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 149) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Szlak pieszy Góra Czterech Wiatrów liczy 8 km i oznakowany jest kolorem żółtym. Jego przebieg to Mrągowo - Miejski Las - Góra Czterech Wiatrów. Nie tworzy wprawdzie pętli, ale wygodnie dostaniecie się z powrotem do Mrągowa promem, który kursuje z Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego na ul. Nadbrzeżną.

Zachęcamy Was jednak na dłuższy spacer. Idąc dalej z Góry Czterech Wiatrów (G4W) moglibyście okrążyć jezioro Czos. Nie będzie trudno znaleźć ścieżkę. Dostaniecie od nas wskazówkę, ponieważ problematyczny odcinek znajduje się na trasie z Góry Czterech Wiatrów do Troszczykowa. Od Ośrodka G4W zejdźcie z góry od strony wschodniej - przez stok narciarski w kierunku ostatniej latarni, niedaleko której znajduje się drogowskaz kierujący do hoteli na ul. Jaszczurcza Góra. Potem ścieżką wśród owocowych krzewów kierujcie się na pola uprawne, a następnie w kierunku szpaleru topól - charakterystyczny punkt w terenie.

Dla leniuchów mamy skrót. Przysłowie "Kto drogę skraca, do domu nie wraca" nie sprawdzi się w tym przypadku. Gdy zejdziecie z ul. Wojska Polskiego w Mrągowie w stronę ogródków działkowych i ominiecie je, natraficie na rzeczkę. I teraz możecie iść albo w lewo naszym żółtym szlakiem pieszym (dłuższa trasa), albo prosto niebieskim szlakiem rowerowym (krótsza i wygodniejsza wersja). Wybierając krótszą wersję miniecie po drodze dziką plażę nad jeziorem Sutapie Małe, zwaną "Prochownią". Mimo, że zachęca ona latem do kąpieli, umieszczono tam zakaz.

Szlak pieszy Góra Czterech Wiatrów rozpoczyna się przy przeprawie promowej w Mrągowie, przy ul. Nadbrzeżnej. Aż do rzeczki łączącej jeziora Sutapie Małe z jeziorem Czos towarzyszyć Wam będzie niebieski rowerowy szlak „Duża Pętla Mrągowska”. Omińcie plażę przy os. Grunwaldzkim, wejdźcie w szutrową ścieżkę w górę i skierujcie się w prawo. Po krótkim spacerze ul. Dziękczynną skręćcie w lewo w dróżkę w dół nad jezioro Czos, a następnie wzdłuż zarośniętej zatoczki idźcie po betonowych płytach. Dotrzecie do asfaltowej drogi łączącej ul. Wojska Polskiego z ul. Dziękczynną. Należy skręcić w lewo w stronę ul. Wojska Polskiego. Idźcie mostkiem nad kanałem zwanym „Kanałem Prezesa”. Skąd taka nazwa? Niedaleko, od strony ul. Łąkowej mieszkał prezes jednej z mrągowskim spółdzielni mieszkaniowych i od niego kanał wziął swoją potoczną nazwę.

Następnie trasa wiedzie chodnikiem wzdłuż ul. wojska Polskiego, potem piaszczystą ścieżką przy ogródkach działkowych. Dojdziecie do rzeczki łączącej jezioro Czos i jezioro Sutapie Małe. Skręćcie w drogę szutrową w lewo (prosto prowadzi niebieski szlak rowerowy - proponowana wcześniej przez nas wygodniejsza trasa dla leniuchów). Wybierając jednak szlak pieszy żółty iść będziecie wzdłuż zachodniego brzegu jeziora, aż do wiaduktu nad rzeką Dajną. Dajna tworzy szlak kajakowy kończący się w Świętej Lipce znanej z Sanktuarium Maryjnego. Do asfaltu towarzyszyć Wam będzie niebieski rowerowy szlak „Duża Pętla Mrągowska”. Po wejściu na asfalt po prawej widać wiadukt kolejowy, idźcie jednak w lewo aż do Całorocznego Ośrodka Sportowego Góra Czterech Wiatrów.

Przy apartamentowcu polecamy Wam zejść z trasy i wejść ścieżką na górę – jaki z niej jest widok! Warto się tam wdrapać.

Jeśli nie czujecie się jednak na siłach, idźcie dalej prosto betonowymi płytami. Przy rozwidleniu dróg, gdybyście poszli prosto, dojdziecie do przeprawy promowej. Droga w prawo pod górkę prowadzi do Ośrodka. To doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Mrągowa i okolic. W Ośrodku znajduje się schronisko, restauracja i wypożyczalnia sprzętu turystycznego. Jest też spokojna plaża. A zimą stoki narciarskie.Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top