Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Wielkie Jeziora Mazurskie
Miasto:
Mikołajki 11-730
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.803611 / 21.571666999999934
Szlak:
Krutynia
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 154) 4.7 / 10


Opis obiektu:


Wielkie Jeziora Mazurskie tworzą najpopularniejszy w Polsce śródlądowy szlak żeglugowy. Jeziora połączone są kanałami. Środkową część szlaku łączy zespół sztucznych kanałów, m.in. Kanał Jegliński, Tałcki, Grunwaldzki, Mioduński, Szymoński, Kula, Giżycki, Niegociński, Piękna Góra, Sztynorcki, Węgorzewski, Brożajcki oraz Mazurski. Główny szlak Wielkich Jezior Mazurskich zaczyna się na jeziorze Brzozolasek w pobliżu Pisza, natomiast kończy na kanale w Węgorzewie. Długość szlaku w lini prostej wynosi 111 km. Jeśli chcecie go przepłynąć w całości, przeznaczcie na to ok. 10 dni, a najlepiej więcej.

Ostatnia faza zlodowacenia bałtyckiego, która zakończyła się ok. 10 tys. lat temu, utworzyła Wielkie Jeziora Mazurskie. Cofający się lądolód usypywał ciągi wzgórz morenowych. W zagłębieniach między wyniesieniami pozostawały wielkie bryły martwego lodu, które wytapiając się pozostawiły misy wytopiskowe. Płynące pod lodem rzeki wypłukały głębokie rynny.

Jeziora tworzą raj dla miłośników sportów wodnych. Tak rozległego i urozmaiconego szlaku jezior nie ma nigdzie indziej w Europie. Ofert do wyboru na Wielkich Jeziorach Mazurskich jest mnóstwo: zorganizowane rejsy statkami, jachty, łodzie motorowe, windsurfing, kitesurfing, jetpack, wędkarstwo...

Zabytków i atrakcji przyrodniczych na szlaku nie zliczymy. Ogromne bogactwo flory i fauny przyciąga wszystkich, od przyrodników, po fotografów. Krajobrazowo teren jest niezrównany (ogrom jezior, zatok, wysepek, łąk, lasów, mokradeł..). Piękno na wyciągnięcie ręki. Każde zdjęcie zrobione na szlaku będzie niczym najpiękniejsza pocztówka. Z rzadkich ptaków łatwo jest wypatrzeć kormorana, perkoza dwuczubego, łabędzia niemego, bociana czarnego, orła przedniego, bielika. Turyści spotykają na swojej drodze wydrę, bobra, żółwia błotnego, łosia oraz wiele gatunków nietoperzy i kolorowych ważek.

Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich znajduje się największe w Polsce jezioro Śniardwy. Jego powierzchnia to 114 km2. Żeglarze twierdzą, że Śniardwy najpiękniej wyglądają spowite we mgłę. Gdy się rozrzedza wydaje się, że tafla wody nie ma końca. Na jeziorze Śniardwy znajduje się 8 wysp oraz liczne zatoki. Najbardziej znaną wyspą jest Czarci Ostrów i oddzielona od niej wąskim przesmykiem Pajęcza Wyspa, miejsca kultów pogańskich.

I na koniec ciekawostka - Kraina Tysiąca Jezior nie ma ich wcale tysiąc, a 2600!


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top