Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Głazowisko koło Wojnowa
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.664444 / 21.482500000000073
Szlak:
Pisa
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 159) 4.6 / 10


Opis obiektu:


Głazowisko koło Wojnowa jest ogromne i malownicze. Wrażenie robi porównanie sandrowej równiny Mazurskiej wzdłuż drogi Zgon-Ruciane z moreną czołową usianą omszałymi grzbietami kamieni. Na obszarze ok. 9 hektarów znajduje się 13,5 tysiąca głazów. Największy ma 10 metrów w obwodzie i 1,2 m wysokości.

Głazowisko znajduje się w lesie, na południe od wsi Wojnowo. Całe Mazury usiane są głazami narzutowymi, co jest wynikiem działalności lądolodu z obszaru Skandynawii, który naniósł je ok. 24-19 tys. lat temu. Znaleźć je można wszędzie, na polach, w lasach, jeziorach, na łąkach. Duże ich skupisko nazywamy głazowiskiem. Często stają się one rezerwatem przyrody lub jeśli głazów jest niedużo, mogą stać się pomnikami przyrody. Prusowie nazywali je świętymi kamieniami i były one miejscami kultu. Uważa się nawet, że służyły jako kamieni ofiarne. Na Mazurach takich głazów zachowało się dużo mimo, że w XIX i XX wieku używano ich do budowy fundamentów i murów budynków, budowy dróg i nasypów kolejowych, mostów, kościołów, na cmentarzach wykonywano z nich pomniki nagrobne.

Powstała ścieżka przyrodnicza Rosocha-Wojnowo o długości 3 km, która prowadzi przez głazowiska koło wsi Rosocha (na obszarze 4 hektarów znajduje się ok. 3 tys. głazów) i Wojnowo.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top