Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Jezioro Roś
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.666944 / 21.893332999999984
Szlak:
Pisa
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 156) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Jezioro Roś to jezioro polodowcowe, powstałe na przedpolu martwego lodu, który utworzył Śniardwy, największe jezioro w Polsce. Do wschodniego krańca jeziora Roś uchodzi Kanał Jegliński, który jest najdłuższym na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i łączy Roś poprzez Seksty ze Śniardwami. Z jeziora wypływa rzeka Pisa tworząca szlak kajakowy. Jezioro ma 2 zatoki: Rudzką i Bylicką oraz 2 półwyspy: Piechowski i Czarny Róg. Największe miasto położone nad Rosiem to Pisz.

W najgłębszym miejscu jezioro ma 32 metry głębokości, dzięki czemu nie brakuje w nim ryb. Wędkarze łowią stynkę, sielawę, ukleję, szczupaka, okonia, sandacza, węgorza, suma, bolenia. Rozglądajcie się za drapieżnikami kołującymi nad jeziorem. Na brzegach jest wiele ptactwa wodnego: perkozów, czapli, różnych gatunków kaczek.

Roś upodobali sobie wędkarze nie tylko z powodu bogactwa ryb, ale również ciszy i spokoju. Na jeziorze pływa niewiele żaglówek, mimo że jest to szlak żeglugowy Wielkich Jezior Mazurskich. Śniardwy nie są łatwym jeziorem (żeglarzom najczęściej dokuczają głazy narzutowe wystające z dna), a bez przepłynięcia go nie da się wpłynąć na jezioro Roś. Poza tym na Rosiu brakuje miejsc do zakotwiczenia, nie licząc brzegów najbliżej Pisza. Warto jednak odkryć ten południowy kraniec szlaku. Nawet w sezonie jest tu tak mało żaglówek, że można odpocząć w samotności. A latem na Mazurach samotności szukać można tylko na takich jeziorach, albo w lasach Puszczy Piskiej, które zresztą otaczają Roś w części południowo-wschodniej i centralnej.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top