Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Karwik
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.678333 / 21.77333299999998
Szlak:
Pisa
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 89) 4.9 / 10


Opis obiektu:


Karwik to niewielka wieś, ale dobre położenie sprawiło, że jest wsią typowo letniskową, zapełniającą się latem turystami. Leży nad jeziorem Seksty, tworzącym zatokę Śniardw i nad Kanałem Jeglińskim, zaledwie kilka kilometrów od Pisza. Wieś powstała w 1804 roku. Jej nazwa wywodzi się z języka pruskiego, gdzie "curvis" oznaczało "wół".

Jezioro Seksty, nad którym leży Karwik, poprzez Kanał Jegliński łączy się z jeziorem Roś, które upodobali sobie wędkarze z uwagi na obfitość ryb i niewiele żaglówek. Od Bramki Seksteńskiej do Kanału Jeglińskiego prowadzi oznakowany szlak wodny z Mikołajek do Pisza. Można wygodnie pożeglować, ponieważ na tym odcinku nie ma dużego ruchu, nawet latem.

Obok wsi Karwik znajduje się śluza o tej samej nazwie, zbudowana w latach 1845–1849. Jaz spiętrza wodę w Śniardwach o 1 m wyżej w stosunku do poziomu wody w jeziorze Roś, a śluza umożliwia ruch większych jednostek.

Z zabytków oprócz śluzy i jazu zobaczcie 5 chałup mazurskich z końca XIX wieku (chałupy nr 9, 10, 25, 33, 40) oraz park dworski z przełomu XIX i XX wieku.

W Karwiku i okolicy znajduje się sporo zabytkowych cmentarzy i niewielkich mogił żołnierskich:
- cmentarz wiejski z kwaterami wojennymi przy starym torowisku niedaleko Kanału Jeglińskiego (2 kwatery wojenne znajdują się we wschodniej części cmentarza i pochowano w nich 15 żołnierzy niemieckich oraz 3 cywili). W 2000-2001 r. szczątki żołnierzy ekshumowano i przeniesiono na cmentarz zbiorowy w Bartoszach
- mogiła wojenna i mogiła cywilna przy Leśniczówce Kierzek
- mogiła żołnierska przy łąkach zwanych "Księdzówka" przy drodze leśnej Karwik - Niedźwiedzi Róg, gdzie pochowani są dwaj żołnierze niemieccy
- mogiła wojenna żołnierza niemieckiego znajdująca się ok. 100 m od drogi w kierunku śluzy Karwik. Stowarzyszenie Historyczne "Piska Pozycja Ryglowa" po uzyskaniu zgody z Nadleśnictwa Pisz umieściło obok mogiły 2 nagrobki odnalezione w trakcie ekshumacji mogiły na prywatnej posesji (szczątki żołnierzy trafiły na cmentarz w Bartoszach).
- mogiła wojenna Rosjanina, ok. 500 m na południe od wsi Karwik, przy drodze do Snopek

Przez Karwik przebiega szlak rowerowy o trasie: Mikołajki – Wierzba – Wejsuny – Niedźwiedzi Róg – Karwik – Jeglin – Zdory – Kwik – Nowe Guty – Okartowo – Suchy Róg – Dziubiele – Łuknajno – Mikołajki

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top