Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Niedźwiedzi Róg
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.7175 / 21.693889000000013
Szlak:
Pisa
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 159) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Niedźwiedzi Róg to wieś położona w Puszczy Piskiej, nad jeziorem Śniardwy, największym w Polsce. To właśnie tak wyjątkowe położenie spowodowało, że stała się wioską letniskową. Na wysokim brzegu dawnej bindugi znajduje się doskonały punkt widokowy na Śniardwy i wyspy Pajęcza i Czarci Ostrów. Mieczysław Orłowicz, historyk i krajoznawca już w latach 20-tych XX wieku w swojej książce \\\\\\\"Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warmii\\\\\\\" wspomniał o Niedźwiedzim Rogu i widoku na wyspy.

Nazwa wsi nawiązuje do bogactwa niedźwiedzi, które zamieszkiwały dawniej te tereny. Ostatniego zabito w 1804 r. Podobnie z nazwami jest w przypadku wsi Bobrówko, Turowo, Wilcze Bagno, Jeleni Bór...

Niedźwiedzi Róg został założony w XVIII wieku. W samym środku wsi rośnie pomnik przyrody, lipa drobnolistna o obwodzie 380 cm. Zobaczcie też zabytkowy cmentarzyk ewangelicki z początku XX wieku (pochowano na nim m.in. leśniczego Maxa Klinge). W lesie, ok. 500 m od wsi, znajduje się staropruskie stanowisko archeologiczne. Odkrył je miejscowy leśniczy w czasie orania zrębu - pług wyorał wówczas kilka rozbitych garnków, niektóre ozdobne, ze spalonymi kośćmi.

Przez Niedźwiedzi Róg przebiega szlak rowerowy wokół jeziora Śniardwy zataczający pętlę Mikołajki-Mikołajki.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top