Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Augustów
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
53.843611 / 22.977499999999964
Szlak:
Rospuda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 148) 4.7 / 10


Opis obiektu:


\\\"Augustowskie noce, Nad brzegami drzemiące, Noce parne, gorące, Osłonięte przez mgłę. Augustowskie noce, Zatopione w jeziorach...\\\" - tak śpiewała o Augustowie Maria Koterbska. Miasto pozostaje w pamięci. Położone jest pośród 7 jezior i nad rzeką Nettą, otoczone jest z trzech stron Puszczą Augustowską. Niezwykle piękne miejsce. Większość powierzchni miasta zajmują lasy i jeziora. W granicach Augustowa, na wyspie jeziora Studzienicznego, znajduje się nawet florystyczny rezerwat przyrody Brzozowy Grąd oraz na granicy miasta rezerwat Stara Ruda, chroniący źródliska rzeki Rudawki i fragment borów torfowcowych. Miasto leży na Obszarze Chronionego Krajobrazu „Puszcza i Jeziora Augustowskie”. Sami więc widzicie, że będąc na spływie rzeką Rospudą trzeba je zobaczyć.

Jaćwingowie zamieszkiwali te tereny do końca XIII w., dopóki nie zostali przetrzebieni przez Krzyżaków. Pierwsza pisana wzmianka o osadzie pochodzi z 1496 roku i dotyczy komory pobierającej cło u przeprawy rzecznej. My jednak wolimy wierzyć w romantyczne podanie mówiące o pierwszej schadzce Zygmunta Augusta, wielkiego księcia litewskiego, króla Polski i Barbary Radziwiłłówny, jego przyszłej małżonki, którą to schadzkę król upamiętnił zakładając w jej miejscu miasto. Prawda, że i ciekawiej, i liryczniej?

Augustów jest znanym w całej Polsce uzdrowiskiem bogatym w złoża borowiny i w okolicy w źródła wody mineralnej. Jak się kurować, to właśnie tam, w takich okolicznościach przyrody.

Z zabytków zobaczcie koniecznie Kanał Augustowski i skorzystajcie z rejsu statkiem. Nie przegapcie pięknej Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa, zbudowanej w latach 1906-1911 w stylu eklektycznym; kościoła Matki Bożej Częstochowskiej - dawnej cerkwi wojskowej powstałej na terenie koszar rosyjskich oraz drewnianego pensjonatu Yacht Klub Polski, w którym wypoczywał prezydent Ignacy Mościcki. Pracownikom Nadzoru Wodnego szczerze zazdrościmy pięknego miejsca pracy. A pracują w eklektycznym zabytkowym pałacyku z 1903 r.

Przez Augustów przebiega Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Oferta wypoczynku w mieście jest bogata: narty wodne, kajaki, żeglarstwo, jazda konna, gondole, katamarany, plażowanie, wędkarstwo, golf, narty biegowe, bojery, basen kryty... Jest w czym wybierać.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top