Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Blizna
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
53.894845865 / 22.958651308
Szlak:
Rospuda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 208) 4.9 / 10


Opis obiektu:


Blizna to bardzo mała, kręta, a zarazem bardzo piękna rzeka, która położona jest na terenach Suwalszczyzny. Wypływa z Jeziora Blizno, a swój bieg kończy w okolicach Augustowa, gdzie wpada do rzeki Rospudy.

Warto wspomnieć, że ze szlakiem rzeki Blizna związane są losy ludności podczas wojny - pokazują to krzyże, pomniki oraz mogiły, które znajdują się w okolicznych lasach. Podczas Powstania Styczniowego tereny tutejszych lasów były schoronieniem dla powstańców z czasów II Wojny Światowej oraz dla partyzantów AK oraz WiN.

Rzeka Blizna biegnie głównie przez Puszczę Augustowską, wieś o nazwie Strękowizna oraz łąki, które miejscami bywają bardzo podmokłe. Nie występuje tutaj zbyt wiele gatunków roślin oraz nie żyje zbyt wiele zwierząt. Te tereny bardzo polubiły bobry, jest ich tutaj całkiem sporo!

Przez kajakarzy uważana jest za szlak kajakowy o dużym stopniu trudności, przez to, że poziom wody jest tutaj niski, a na trasie występuje sporo zwalonych drzew. Szlak ma 29 km długości - wypływa z jez. Blizna, a uchodzi do doliny rzeki Rospudy. Praktycznie na całej długości szlak prowadzi przez Puszczę Augustowską (północno-zachodnia część Puszczy Augustowskiej), która jest chroniona w ramach programu Natura 2000. Na trasie spływu kajakowego występuje wiele drewnianych kładek oraz liczne płycizny na których występują powalone przez bobry drzewa. Jeśli chcemy sobie przedłużyć szlak, to możemy to zrobić płynąc rzeką Rospuda, Kanałem Augustowskim oraz następującymi rzekami: Netta, Biebrza, Narwia i Wisła, która prowadzi do Morza Bałtyckiego. Szlak jak wyżej wspominaliśmy jest bardzo trudny, ale naszym zdaniem jest idealny do uprawiania tego sportu.

Od 2012 roku dodatkową atrakcją na trasie spływu kajakowego jest kilkunastometrowa tama, która została zbudowana przez bobry - tama spiętrza wodę o około 1 metr. Konstrukcja zachwyca każdego podróżnika!!!

Na trasie występuje także kilka innych ciekawostek: Uroczysko Powstańcze - miejsce w którym przelała się krew bohaterów w czasie powstania w 1863 roku, Wieś Szczerbe - to tutaj znajduje się tablica, która upamiętnia miejsce stracenia około 8000 osób w latach 1941-1944, Ujście strumienia Dłużanka - odprowadza wodę do Jeziora Kalejty - jezioro jest częścią rezerwatu! Blisko uroczyska została zbudowana osada leśna, która została wykorzystana podczas produkcji filmu "Czarne chmury", dodatkowo na potrzeby tej samej produkcji we wsi Szczerba została zbudowana przepiękna makieta młyna wodnego.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top