Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Dolina Rospudy
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
53.923289 / 22.927741999999967
Szlak:
Rospuda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 146) 4.5 / 10


Opis obiektu:


Ciężko szukać drugiego takiego miejsca, które byłoby objęte tyloma formami ochrony. Dolina Rospudy to obszar chronionego krajobrazu, obszar Specjalnej Ochrony Ptaków, korytarz ekologiczny biegnący wzdłuż cieku wodnego. Dolina objęta jest strefą ciszy i należy do Zielonych Płuc Polski. Stanowi też część Puszczy Augustowskiej. Uff, dużo tego. Ale to niezwykłe miejsce. Piękne, tajemnicze, wręcz dzikie. Specjaliści nazwaliby je miejscem odznaczającym się wysokim stopniem naturalności.

Dolinę tworzą przede wszystkim torfowiska i bagienne lasy. Znajduje się tam wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Ścisłej ochronie prawnej podlega występująca tam rodzina storczykowatych (aż 20 rodzajów). W Dolinie Rospudy rośnie miodokwiat krzyżowy, właśnie z rodziny storczykowatych. W 1987 r. odkryto stanowisko tej rośliny składające się z około 500-700 osobników. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce. Roślina została wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin (tych zagrożonych wyginięciem lub które już wyginęły). Takich roślin i zwierząt, będących wpisanych do tej księgi, jest wiele w Dolinie Rospudy. Oprócz storczyków wyjątkowy jest mszar krokiewkowaty, ściśle chroniona roślina będąca reliktem polodowcowym.

Ze świata zwierząt wyjątkowe gatunki występujące w Dolinie Rospudy to, m.in. małż skójka gruboskorupowa, pijawka lekarska oraz ważki: zalotka większa, trzepla zielona, w tym krytycznie zagrożona w Polsce łątka zielona. Można by dużo wymieniać. Wspomnimy Wam jeszcze o motylach zagrożonych wymarciem w Polsce: dostojka akwilonaris, osadnik wielkooki, modraszek bagniczek i strzępotek hero. Z ryb występujące gatunki o wysokim statusie ochronnym to różanka i piskorz, natomiast z płazów - traszka grzebieniasta i żaba jeziorkowa.

Spójrzcie w przestworza i wypatrujcie bielika, orlika krzykliwego, jarząbka, głuszca, derkacza, żurawia, trzmielojada, zimorodka i wiele dzięciołów. Z dużych ssaków występują wilki, jelenie, a także bobry, wydry i nietoperze.

W Dolinie Rospudy oprócz spływów kajakowych popularne są rejsy katamaranem. Wzdłuż Doliny możecie poruszać się również rowerem czy na piechotę. Wrażenia - niezapomniane. Widoki - niezapomniane. Warto! Polecamy!


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top