Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Filipów miejscowość
Adres:
Filipów
Miasto:
Filipów 16-424
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.180018763 / 22.62102127000003
Szlak:
Rospuda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 218) 5.1 / 10


Opis obiektu:


Filipów, to duża wieś (dawniej miasto) położona w województwie podlaskim, kiedyś w województwie suwalskim (1975-1998), leży na wzgórzu prawego brzegu rzeki Rospudy (jest to przepiękny szlak kajakowy). W okolicy tej miejscowości występują jeziora: Kamienne, Długie, Garbaś, Rospuda Filipowska. Miejscowość Filipów obejmuje cztery sołectwa.

Wieś Filipów została założona przez bojarów litewskich oraz braci Szmbelów na początku XVI wieku. Prawa miejskie uzyskała w 1570 roku w tym czasie w Polsce panowal król Zygmunt August, który nadał miejscowości następujące przywileje: herb, prawo do organizowania trzech jarmarków rocznie, prawo do organizowania targu w każdy poniedziałek oraz zwolnił mieszczan z następujących opłat: prętowego, pomiernego i targowego. Po 300 latach od otrzymania praw miejskich Filipów stał się wsią, gdyż uległ degradajci przez władze carskie.

Dzisiaj Filipów jest miejscowością, którą charakteryzują wspaniałe zabytki, takie jak: kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Naświętszej Marii Panny zbudowany w XVI wieku, a przebudowany w latach 1841-42; cmentarz mariawicki z 1906 roku oraz pozostałości po cmentarzu ewangelickim.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top