Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Głazowiska
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.235278 / 22.79138899999998
Szlak:
Rospuda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 153) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Głazowiska, które chcemy Wam polecić do zobaczenia, są rezerwatami przyrody. Skupiska wielkich i licznych kamieni zrobią na Was wrażenie.

Głazowisko Bachanowo położone jest w dolinie Czarna Hańcza, na południe od jeziora Hańcza, nad rzeką Czarna Hańcza tworzącą szlak kajakowy. Uff, dużo tej Hańczy. Przypomnimy Wam, że jezioro jest najgłębsze w Polsce. Jego maksymalna głębokość to aż 108,5 m. Rezerwat przyrody Głazowisko Bachanowo to fragment łąki z nagromadzonymi głazami narzutowymi - jest ich ok. 10 tysięcy! Największy ma obwód 8 m. Te relikty polodowcowego krajobrazu znalazły się nad Czarną Hańczą z powodu lodowca ze Skandynawii, który je tam przetransportował. A uwidoczniły się wskutek rozmycia przez wody lodowcowe i rzecznolodowcowe ozu bachanowskiego. Obecnie na głazach rosną liczne gatunki porostów i mchów, m.in. rzadki gatunek górski.

Głazowisko Rutka swoje istnienie również zawdzięcza lodowcowi ze Skandynawii i jest unikatowym przykładem, tzw. bruku lodowcowego (głazy leżą na powierzchni ziemi, czyli są widoczne niemal w całości). Rezerwat przyrody Rutka wchodzi w skład Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Z terenu głazowiska rozpościera się widok na tzw. amfiteatr Wodziłk, czyli kompleks wzgórz morenowych oraz na wytopiskowe jezioro Linówek. Na terenie rezerwatu powstały 2 ścieżki edukacyjne \"Porosty\" i \"Skały i minerały Suwalskiego Parku Krajobrazowego\". Pierwsza ścieżka liczy 2,1 km i oznakowana jest kolorem zielonym. Druga ścieżka ma 1,1 km długości i oznakowana jest kolorem czarnym.

Głazowisko Łopuchowskie leży między jeziorem Hańcza i miejscowością Łopuchowo. Tworzy je 7 wałów moren czołowych, ułożonych amfiteatralnie, począwszy od jeziora Hańcza i stopniowo obniżających się w kierunku zagłębienia Szeszupy (od 260 m n.p.m. do 215 m n.p.m.). Na zboczach leżą właśnie głazy. Na czwartym i piątym fragmencie, licząc od jeziora Hańcza, utworzono rezerwat geologiczny Głazowisko Łopuchowskie. Głazowisko jest formą polodowcową unikatową nie tylko w Polsce, ale i w północno-wschodniej i środkowej Europie.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top