Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Jezioro Głębokie
Adres:
Pojezierze Suwalskie
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.11407748 / 22.63524127400001
Szlak:
Rospuda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 259) 4.9 / 10


Opis obiektu:


Jezioro Głębokie położone jest na Pojezierzu Suwalskim - województwo podlaskie, powiat suwalski, gmina Bakałarzewo.

Jezioro Głębokie jest małym jeziorem rynnowym - przedłużenie jeziora Garbaś. Warto wiedzieć, że przepływa przez nie szlak kajakowy Rospuda - jeden z ładniejszych szlaków kajakowych w całej Polsce, a nawet Europie! Warto odwiedzić to miejsce - Ci którzy odwiedzą je raz chcą tutaj wracać w nieskończoność. 300 metrów na zachód od jeziora położona jest miejscowość o nazwie Siekierewo - jest ono położone w drugie równoległej rynnie, która także pochodzi z epoki polodowcowej.

Jezioro jest bardzo małe, jego kształt jest nieco dziwny, wydłużone jest w kierunku północy. Linia brzegowa jeziora jest słabo rozwinięta. Nad samą wodą jego brzeg jest bardzo niski, następnie robi się wysoki. Jest porośnęty lasami sosnowo-świerkowymi oraz liściastymi. Dno jeziora jest pokryte piachem oraz mułem.

Jezioro Głębokie i Jezioro Inulec są razem połączone. Jest to zbiornik wodny typowo wędkarski - występuje tutaj wiele gatunków ryb. Jezioro cieszy się dużą popularnością wśród wędkarzy. Występuje tutaj: węgorz, okoń, płoć, szczupak oraz sieja. W bliskich okolicach jeziora znajduje się wiele miejsc noclegowych: pola biwakowe, pensjonaty, hotele, motele. Oprócz tego bez problemu można tutaj kupić coś do jedzenie, czy w sklepie, czy w okolicznych barach i restauracjach.

Ma powierzchnię (zależy od źródła danych) od 10 do 12,5 ha. Długość jeziora wynosi 400 metrów, a szerokość 500 metrów. Maksymalna głębokość jeziora to 17,5 m. Średnia głębokość jeziora to 8 metrów. Objętość wody w jeziorze wynosi 800 000 metrów sześciennych. Lustro wody w jeziorze położone jest na wysokości 162 m n.p.m. Woda w jeziorze jest bardzo czysta, ma zabarwienie ciemnozielono-żółte. Przybrzeżna ławica jest bogata w szuwary. W zbiorniku występuje wiele roślinności zanurzonej. Wod tutaj (według badania z 1990 roku) posiada III klasę czystości.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top