Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Miejscowość Dowspuda
Adres:
Miejscowość Dowspuda
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
53.975736748 / 22.80373762299996
Szlak:
Rospuda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 245) 5 / 10


Opis obiektu:


Dowspuda to mała wieś położona nad rzeką Rospudą (na tym szlaku firma As-Tour także organizuje spływy kajakowe) w województwie podlaskim. W latach 1975-1998 roku miejscowość położona była w byłym województwie suwalskim.

W Dowspudzie nie znajduje się zbyt wiele zabytków, ale warto wiedzieć, że znajduje się tutaj pałac Paców, a raczej jego pozostałości. Został wybudowany w latach 1820-1827 dzięki staraniom Ludwika Michała. Zaprojektował go Piotr Bosio. Budynek posiada dwie kondygnacje, z czego jedna posiada korpus główny z czterema wieżami oraz skrzydła boczne z pawilonami ośmiobocznymi.

Zaraz po powstaniu listopadowym Ludwik Pac wyemigrował, zaraz potem jego dobra zostały skonfiskowane przez rząd carski. Później przez lata pałac był w posiadaniu licznych właścicieli, niestety żaden z nich nie potrafił go utrzymać, przez to pałac niszczał, ostatecznie w 1867 roku zdecydowano się go rozebrać. Zachowano jedynie portyk oraz wieżę bocianią.

W latach 1815-1821 sprowadzono tutaj kilkuset farmerów ze Szkocji oraz Angli w celu upowszechnienia w tym rejonie nowoczesnych technik rolnictwa oraz rzemieśnictwa. Została założona nowa wieś o nazwie Szkocja oraz liczne folwarki: Covenlock, Pruska Wielka, Ludwinowo, Korytki i Bromfield. Farmerzy, którzy przybyli tutaj z misją odwodzili naszych rolników do odejścia od trójpolówki, w zamian za to Ci mieli korzystać z płodozmianu, przechowywać ziemniaki w kopcach, mieli zacząć także hodować konie oraz owce. W 1816 roku dzięki szkockim mechanikom została uruchomiona tutaj wytwórnia maszyn, która produkowała młockarnie, pługi oraz młynki do wytwarzania kasz oraz mąki. Dodatkowo rozpoczęła się tutaj także produkcja maszyn, które stanowiły wyposażenie: browarów, gorzelni, krochmalni, czy garbarni.

Efekty tych działań były bardzo szybkie. Dzięki przeprowadzonym zmianom w 1817 roku dobra dowspudzkie były uznawane jako wzorcowe.

Tutejsze tereny przyciągają co roku bardzo wielu turystów. Można tutaj pospacerować wśród ruin. Szlaki turystyczne, które się tutaj krzyżują wręcz zachęcają do dalszych wędrówek. Jeśli przyjedziecie Państwo tutaj wypocząć, to wiedzcie, że ta miejscowość jest idealną bazą wypadową dla wycieczek pieszych i rowerowych po Suwalszczyźnie oraz ziemi augustowskiej. Oczywiście można się także wybrać na spływ kajakowy rzeką Rospudą - jest to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce oraz Europie. To tutaj znajduje się także bardzo wiele miejsc noclegowych oraz wypożyczalni sprzętu kajakowego, dzięki temu nie ma problemu, aby wziąć udział w spływie kajakowym. Jeśli masz dzieci, to bez problemu możesz je tutaj zabrać, to miejsce jest wręcz idealne dla Was!

W latach 1996-2004 w pozostałościach pałacu odbywał się Festiwal Kultury Celtyckiej o nazwie "Dowspuda" - ku pamięci przeszłości hrabstwa Dowspuda.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top