Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Pojezierze Suwalskie
Adres:
Pojezierze Suwalskie
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.140879901 / 23.028305069999988
Szlak:
Rospuda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 240) 5 / 10


Opis obiektu:


Pojezierze Suwalskie jest polską częścią Pojezierza Litewskiego. Pojezierze położone jest na wschód od Mazur. Powierzchnia Pojezierza Suwalskiego została ukształtowana przez lądolud zlodowacenia bałtyckiego. Ten teren charakteryzuje się różnicami wysokości, czyli deniwelacjami, które nie zostały złagodzone przez później postępujące procesy niszczenia, mam na myśli takie procesy jak erozja i denudacja.


Na terenie Pojezierza Suwalskiego znajdują się głównie płytkie jeziora. Teraz mała ciekawostka, znajdują się tutaj dwa najgłębsze jeziora w kraju: Hańcza i Wigry. Warto wiedzieć, że znajduje się tutaj wiele przepięknych jezior: Wigry, Szelment Wielki, Boczne, Rospuda Filipowska, które warto zobaczyć - szczerze Was do tego zachęcamy!!!

Co do klimatu, to panuje tutaj raczej klimat północny. Jeśli chodzi o florę, która się tutaj znajduje, to występują głównie gatunki arktyczne i subarktyczne. W czasach średniowiecznych znajdowały się tutaj głównie lasy. Na przełomie XV i XVI wieku podzielono te lasy na dużo mniejsze jednostki administracyjne, czyli na puszcze. Znalazły się tutaj m.in. puszcze: Merecka, Przełomska i Perstuńska, wtedy właśnie na tym terenie rozpoczęła się wycinka lasów i kolonizacja obszaru. Aktualnie na terenie Pojezierza Suwalskiego nie występują większe kompleksy leśne. Z tego co nam wiadomo, tylko w okolicach Wigier i Puszczy Augustowskiej znajdują się duże obszary leśne.

Na Pojezierzu Suwalskim występuje ponad 250 jezior, większość z nich to jeziora rynnowe. Możemy spotkać tutaj także jeziora morenowe oraz jeziora owalne. Bardzo wiele jezior, które się tutaj znajdują mają bardzo nieregularną linię brzegową. Woda w tutejszych jeziorach jest bardzo czysta. Jeziora tutaj są raczej płytkie, co nie zmienia faktu, że na Pojezierzu Suwalskim znajdują się dwa najgłębsze jeziora w Polsce - Hańcza oraz Wigry. Warto wspomnieć także o tym, że znajdują się tutaj najpiękniejsze w Polsce jeziora pod względem krajobrazu: Jezioro Boczne, Jezioro Wigry, czy Rospuda Filipowska.

Pojezierze Suwalskie jest pokryte w większości lasem, rosną tutaj głównie drzewa iglaste, bory sosnowe oraz bory świerkowe. Z dużych zespołów leśnych występują tutaj Puszcza Romnicka oraz Puszcza Augustowska. Występują tutaj także lasy liściaste oraz lasy iglasto-liściaste - zależne jest to od rodzaju podłoża.

Ukształtowanie powierzchni na Pojezierzu Suwalskim związane jest lądolodem zlodowacenia bałtyckiego. Bardzo charakterystyczne dla tego terenu są różnice wysokości tzw. deniwelacje, które nie zostały potem złagodzone przez erozje oraz denudacje. Z tego co nam wiadomo, to zostały tutaj zaobserwowane jedynie dwa krótkie cykle niszczenia w strefiie peryglacjalnej oraz w okresie holoceńskim.

Pojezierze Suwalskie to jeden z najczystszych regionów w Polsce. Znajduje się tutaj bardzo wiele jezior, które są otoczone przepięknym kompleksami leśnymi. Można tutaj uprawiać sport wodne, takie jak: żeglarstwo, kajakarstwo, bojery (zimą). Jeśli jesteś miłośnikiem wędkarstwa, to będziesz zadowolony, znajduje się tutaj wiele jezior w których żyje wiele ryb. Oprócz tego znajduje się tutaj wiele przepięknych pieszych szlaków turystycznych.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top