Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Rospuda Święte Miejsce
Adres:
Obrzeża Puszczy Augustowskiej
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
53.946387785 / 22.874736784999982
Szlak:
Rospuda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 235) 5 / 10


Opis obiektu:


Święte Miejsce znajduje się nas samym brzegiem rzeki Rospudy oraz skrajem Puszczy Augustowskiej. Zaraz obok uchodzi rzeka o nazwie Jałówka, odprowadza wodę z Jeziora Jałowo. Znajduje się tam kapliczka, która pochodzi z 1990 roku, duży świątek z drewna oraz drewniane krzyże. Kiedyś było to miejsce kultu religijnego, które sięga czasów pogańskich.

Uroczysko jest niezwykle tajemnicze - każdy kto je odwiedza ma wrażenie, że znajduje się w miejscu wręcz magicznym. Mówi się, że zdarzyły się tutaj cuda, które objawiły się za sprawą Najświętszej Marii Panny. Swego czasu Matka Boża uratowała ludzi, którzy zostali otoczeni przez Tatarów - zostali okryci ochronnym płaszczem.

Na miejscu Świętego Miejsca znajdował się kiedyś cmentarz cerkwi św. Jana Chrzciciela, który został zbudowany przez Bohdana Hrynkiewicza Wołłowicza w 1514 roku, zaraz po tym jak otrzymał tę część puszczy od króla Zygmunta Starego.

Kiedyś odbywała się tutaj corocznie, w dniu św. Jana (24 czerwca) uroczystość podczas której miejscowy lud modlił się, zjadał posiłek, obmywał się w miejscowej rzece Jałówce - była uważana za rzękę, które uzdrawiała oraz składał dary pod krzyżami - najczęściej były to pieniądze i żywność.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top