Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Rospuda Filipowska
Adres:
Pojezierze Suwalskie
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.173005839 / 22.738386155999933
Szlak:
Rospuda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 208) 4.9 / 10


Opis obiektu:


Rospuda Filipowska to jezioro położone jest na Pojezierzu Suwalskim, przepływa przez nie rzeka Rospuda - przepiękny szlak kajakowy, jeden z ładniejszych w Europie. Znajduje się tutaj bardzo wiele pięknych miejsc kąpielowych.

Powierzchnia jeziora wynosi 344 ha, długośc jeziora wynosi około 6 km, a jego szerokość około 1 km. W najgłębszym miejscu jezioro ma 39 metrów głębokości. Jezioro ciągnie się z północnego-zachodu na południowy-wschód - ma kształt łuku. Jezioro ma brzegi bardzo strome, jest tutaj mnóstwo jarów oraz bardzo wiele wąwozów w których rośnie wiele różnych gatunków drzew.

Jezioro Ruspuda Filipowska jest położone bezpośrednio na szlaku Rospuda. Brzegi jeziora są piaszczysto-żwirowe, a na dodatek bardzo strome. Woda w jeziorze jest bardzo czysta i przejrzysta. Niestety nie występuje tutaj zbyt wiele roślinności.

Jeśli lubisz wędkować, to wiedz, że na tym akwenie złowisz duże okonie, szczupaki oraz leszcze - Rospuda Filipowska jest typem jeziora sielawowego.

Rospuda Filipowska to jezioro rynnowe w kształcie jakby wygiętego łuku. Od strony południowej łączy się z Jeziorem Kamiennym, które położone jest na tej samej wysokości co Rospuda Filipowska. Po zachodniej stronie Jeziora jest położona wieś Supienie i Wółka, a od strony wschodniej Czarne, Huta oraz Rospuda.

Na południu jeziora, dokładnie 200 metrów od zbiornika znajduje się małe Jezioro o nazwie Wysokie. Ma ono 1,5 km długości. Tafla jeziora położona jest na wysokości 180 m n.p.m., czyli jest położona 7 metrów wyżej niż Rospuda.

Na jeziorze znajduje się przepiękna wyspa z której najczęściej korzystają wędkarze podczas wędkowania oraz osoby uprawiające kajakarstwo.

Na krańcach Jeziora oraz na wysepce znajdują się liczne miejsca biwakowe przeznaczone dla tych, którzy spływają szlakiem kajakowym Rospuda.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top