Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Rowerowy Szlak Doliny Rospudy
Miasto:
Augustów 16-300
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
53.843611 / 22.977499999999964
Szlak:
Rospuda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 143) 4.5 / 10


Opis obiektu:


Długość szlaku to 49,2 km. Oznakowany jest w terenie kolorem zielonym i jest łatwy do przejechania nawet dla mało wprawionych rowerzystów. To wycieczka na jeden dzień. Szlak przebiega następująco: Augustów - Uroczysko Św. Miejsce - Dowspuda - Raczki - Józefowo - Szczebra - Klonownica.

Szlak rozpoczyna się w Augustowie, mieście uznanym w 2014 r. za "Najmilsze miasto w Polsce". Pierwszym ciekawym punktem na szlaku jest Uroczysko - Święte Miejsce. Jest to polana położona na skraju Puszczy Augustowskiej, starodawne miejsce kultu religijnego. Znajduje się tam kaplica z 1990 r., drewniane i kamienne krzyże, kapliczki szafkowe oraz duża drewniana rzeźba, tzw. Świątek. Wszystko to obramowane drewnianym ogrodzeniem. Miejsce wyjątkowe, bo dawniej odbywała się tam uroczystość modlitewna miejscowej ludności,nawiązująca do prawosławnego święta Jordanu (ludzie zjadali rytualny posiłek i obmywali się w pobliskiej rzeczce Jałówce, uważanej za leczniczą, składali ofiary z pieniędzy i żywności). Zwyczaj w zmienionej formie przetrwał do dzisiaj i co roku odbywa się tam odpust.

Z Uroczyska kierujcie się do niewielkiej osady Dowspuda. Zwróćcie tam uwagę na ruiny neogotyckiego pałacu Paców, który został wybudowany w latach 1820-1827. Pałac był duży i bogato urządzony. Znajdowały się w nim, m.in. kaplica, biblioteka, oranżeria. Powstało nawet powiedzonko: Wart Pac pałaca, a pałac Paca. Niestety z pałacu pozostała jedynie ruina. Ożywa ona niekiedy. W latach 1996-2004 oraz 2007 odbywał się tam Festiwal Kultury Celtyckiej "Dowspuda".

Następne na trasie są Raczki, wieś należąca niegdyś do Paców. Dzięki nim Raczki zaczęły dynamicznie się rozwijać. Wzniesiono nawet manufakturę, w ramach której działały serowarnia, garbarnia, bielarnia płótna oraz fabryka obrusów i serwet. Po emigracji Ludwika Paca po klęsce powstania listopadowego Raczki utraciły swoją renomę i są obecnie spokojną wsią. Kiedyś były miastem.

Z Raczek kierujcie się na Józefowo z cmentarzykiem żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych podczas I wojny światowej. Następnie Szczebra oraz meta Rowerowego Szlaku Doliny Rospudy - Klonownica, będąca częścią Augustowa.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top