Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Ścieżki edukacyjne Wigierskiego Parku Narodowego
Miasto:
Krzywe 82 16-402
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
54.016667 / 23.08333300000004
Szlak:
Rospuda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 156) 4.5 / 10


Opis obiektu:


Wigierski Park Narodowy jest częścią Puszczy Augustowskiej. Na jego terenie znajdują się 42 jeziora i to właśnie wody powierzchniowe decydują o specyfice miejsca (krajobrazie, klimacie...). W centrum Parku podziwiać można jezioro Wigry, największe jezioro Parku, przez które przepływa rzeka Czarna Hańcza będąca szlakiem kajakowym. Fascynują swoim pięknem też tzw. suchary, specyficzne śródleśne jeziorka - niewielkie, izolowane i bezodpływowe.

Na terenie Wigierskiego Parku Krajobrazowego znajduje się wiele ścieżek edukacyjnych. Zapraszamy na spacer. Niech zachęci Was sam Adam Mickiewicz:

"Któż zbadał puszcz litewskich przepastne krainy,
Aż do samego środka do jądra gęstwiny?
Rybak ledwie u brzegów nawiedza dno morza;
Myśliwiec krąży koło puszcz litewskich łoża,
Zna je ledwie po wierzchu, ich postać, ich lice,
Lecz obce mu ich wnętrza tajemnice:
Wieść tylko albo bajka wie, co się w nich dzieje.
Bo gdybyś przeszedł bory i podszyte knieje,
Trafisz w głębi na wielki wał pniów, kłód, korzeni,
Obronny trzęsawicą, tysiącem strumieni
I siecią zielsk zarosłych, i kopcami mrowisk,
Gniazdami os, szerszeniów, kłębami weżowisk..." (Adam Mickiewicz, "Pan Tadeusz")

Ścieżki edukacyjne Wigierskiego Parku Narodowego

1. Ścieżka edukacyjna "Płazy"
Oznakowana jest kolorem zielonym. Jej długość to 4,2 km. Przebiega wśród pól, łąk i zabagnień położonych w centralnej części Półwyspu Rosochaty Róg. W Wigierskim Parku Krajobrazowym warunki środowiskowe są idealne dla płazów. Na terenie Parku odkryto 12 taksonów tych zwierząt z 18 występujących w Polsce.

Na środkowym, 0,5 km odcinku przebiega wokół drobnych „oczek” wodnych specjalnie odtworzonych dla płazów. Wyposażona jest w 6 tablic informacyjnych oraz kładkę i pomost.

2. Ścieżka edukacyjna "Puszcza"
Oznakowana jest kolorem żółtym, jej długość to 3,8 km. Początek ścieżki znajduje się w pobliżu mostu na rzece Czarnej Hańczy tworzącej szlak kajakowy, przy skrzyżowaniu dróg do miejscowości Pogorzelec i Studziany Las, w pobliżu stanicy wodnej PTTK Augustów. Na pewno nie przegapicie wysokiego drewnianego słupa z koroną. Jest to wierzchołek oryginalnego starego świerka z pobliskiego lasu. Koronny świerk stoi tu dla upamiętnienia starej przeprawy przez Czarną Hańczę w miejscu skrzyżowania głównych dróg ze wschodu do królewskiego dworu myśliwskiego na Wigrach i do traktu Wielkiej Drogi Okmińskiej.

Ścieżka składa się z ośmiu przystanków: Stare trakty, Czarna Hańcza, Stanowisko archeologiczne, Kamedulska smolarnia, Morena czołowa i oz, Żurawinowe błoto, Starodrzew, Suchar Konopniak.

3. Ścieżka edukacyjna "Jeziora"
Oznakowana jest kolorem niebieskim i liczy 5 km. Ścieżka przebiega między trzema jeziorami: Wigry, Sucharem Wielkim i Długim. Na trasie znajduje się 11 przystanków z opisem poszczególnych miejsc obserwacyjnych: Jezioro Wigry, Ols torfowcowy, Torfowisko, Geneza południowej części jeziora Wigry, Subborealny bór mieszany, Przyroda i sztuka, Porosty, Suchar Wielki, Historia wsi Słupie, Geomorfologia terenu, Jezioro Długie. Pomiędzy przystankami ustawione są małe tabliczki z opisami drzew i krzewów, występującymi w zespołach leśnych i na torfowisku.

4. Ścieżks edukacyjna "Suchary"
Oznakowana jest kolorem zielonym i liczy 2,5 km. Rozpoczyna się w odległości 400 m od siedziby Parku w Krzywem. Na ścieżce znajduje się 7 przystanków: Suchar II, Suchar III, Zgryzy bobrowe", Poznajemy drzewa i krzewy, Podglądamy bobry, Grąd, Jezioro Czarne. Na trasie wybudowano kładkę przez torfowisko (Suchar III), zadaszone miejsce odpoczynku (przystanek IV) oraz wieżę widokową do obserwacji bobrów i ptaków wodnych (Suchar IV).

5. Ścieżka "Las"
Jest to ścieżka przyrodniczo-archeologiczna oznakowana kolorem zielonym. Jej długość to 1,5 km. Rozpoczyna się przy siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywem. Składa się z 10 przystanków: Grąd, Obozowisko łowców reniferów, Łęg olchowo-jesionowy, Łąka, Bór mieszany, Mrowisko mrówki ćmawej, Spała żywiczarska, Żeremie bobrowe, Bór bagienny i świerczyna na na torfie, Domy ludzi i zwierząt.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top