Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Wiadukty w Stańczykach
Adres:
Stańczyki
Województwo:
warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS:
54.297414 / 22.654761000000008
Szlak:
Rospuda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 150) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Mosty w Stańczykach, uwierzcie nam, warto zobaczyć! Ci bliźniacy robią wrażenie. Są to akwedukty na nieczynnej linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy. Należą do najwyższych w Polsce. Ich wysokość to 36,5 m. Same wspięcie się na nie może doprowadzić do zadyszki, a od widoku z nich kręci się w głowie.

Budowę mostu północnego zakończono w 1914 r., natomiast południowego w 1926 r. Akwedukty Puszczy Rominckiej ustawione są do siebie równolegle i wyglądem nawiązują do rzymskich budowli w Pont du Gard we Francji. Z zabytkowymi mostami związanych jest wiele ciekawostek. Przewożono nimi kamienie do budowy kwatery Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży. Pojawiają się w filmie "Ryś" Stanisława Tyma.

Nie znamy odpowiedzi na pytanie, czemu zbudowano akurat dwa mosty, skoro ruch towarowy i turystyczny nie miał być tam duży. Jedna z hipotez głosi, że podwójne mosty budowano z myślą o tym, iż w przypadku zbombardowania jednego z nich, pozostanie jeszcze drugi, zapasowy.

Linia kolejowa została rozebrana przez Armię Czerwoną w 1945 r.

Jadąc do mostów od strony wsi Błąkały zwróćcie uwagę na uroczą aleję jarząbów szwedzkich, drzew posadzonych na początku XX wieku. Jest ona pomnikiem przyrody. Aleję i pobliskie jezioro Tobellus wykorzystano na planie filmu "Dlaczego nie!" Ryszarda Zatorskiego.

Po podziwianiu krajobrazów z wiaduktów w Stańczykach zejdźcie ścieżką w dół nad rzeczkę Błędziankę, która przekracza granicę polsko-rosyjską i przyjmuje nazwę Rominta.

Obecnie teren mostów jest własnością prywatną i wstęp na wiadukty jest płatny. Od czasu do czasu urządzane są z nich skoki na bungee. Poszukiwaczy adrenaliny nie brakuje.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top