Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Kaszubski Park Krajobrazowy
Adres:
ul. PCK 1
Miasto:
Kartuzy 83-300
Województwo:
pomorskie
Telefon:
58 685 32 97
E-mail:
kpk@pomorskieparki.pl
Współrzędne GPS:
54.3315 / 18.050200000000018
Szlak:
Wda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 134) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Kaszubski Park Krajobrazowy słynie z pięknych jezior, których na jego terenie jest 34. Roślinność torfowiskowa, szuwarowo-bagienna i wodna jest tu więc bogata. Na terenie Parku nie brakuje również lasów. Najcenniejsze krajobrazowo i przyrodniczo części Parku wyróżniono tworząc rezerwaty. Na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego jest ich 12.

Rezerwaty chronią rzadkie gatunki roślin, jak buławnik czerwony, czerniec gronkowy, gnieźnik leśny, kokoryczka okółkowa, modrzewnica zwyczajna, obuwik pospolity, podkolan biały, podrzeń żebrowiec, poryblin jeziorny, przetacznik górski, przygiełka biała, rosiczka długolistna, szczaw gajowy, tojad dziobaty, widłak torfowy, widłak wroniec, żłobik koralowaty, żywiec cebulkowy.

Spacerując po Parku szukajcie pomników przyrody, których jest tam 42, m.in. pojedyncze drzewa i te tworzące grupy oraz pomników przyrody nieożywionej - głazów narzutowych.

Faunę Parku tworzą głównie ptaki i ssaki. Wielka szkoda, że nie zobaczymy tam już raka szlachetnego, który wyginął prawdopodobnie w latach 60. XX wieku, a jego miejsce zajął obcy gatunek - rak pręgowaty oraz głuszca, który wyginął ok. 1980 r. W Kaszubskim Parku Krajobrazowym zarejestrowano 135 gatunki ptaków, w tym 77 gniazdujących. Do najrzadszych należą tracz szlachar i tracz nurogęś, sowa włochatka, cyraneczka, żuraw, samotnik, pliszka górska, zimorodek, pluszcz. Ssaków w Parku odnotowano ok. 43 gatunków.

Urodę krajobrazu podziwiać możecie z licznych szlaków turystycznych i z wysokości - na terenie Parku znajduje się 20 punktów widokowych. Polecamy niezrównany widok z 35-metrowej wieży widokowej na szczycie Wieżycy. Przez Kaszubski Park Krajobrazowy przebiegają 2 szlaki piesze - Szlak Wzgórz Szymbarskich i Szlak Kaszubki, jeden szlak samochodowy Droga Kaszubska, ok. 50 km szlaków rowerowych, 4. szlaki kajakowe - Szlak Łeby, Szlak Raduni, Szlak Bukowiny oraz Szlak Jezior Raduńskich, 5. ścieżek przyrodniczych oraz 10. tras nordic walking.

Na terenie Parku znajdują się 22 stanowiska archeologiczne uznane za zabytki. Wśród nich głównie grodziska, cmentarzyska i otwarte osady. Dziedzictwo kulturowe reprezentowane jest również przez zabytkową architekturę, głównie sakralną. Wiejskie kościółki są piękne, pochodzą głównie z XVIII wieku. Warto je zobaczyć i zajrzeć do środka.

Kaszubski Park Krajobrazowy prowadzi lekcje pokazowe, warsztaty terenowe. My szczególnie polecamy udział w rajdach pieszych, do których tematyka jest starannie dobierana. I tak odbyły się już m.in. rajdy "Po bezdrożach kaszubskiej wsi pachnącej miodem,jabłkami i ziołami" oraz "Jesienna wędrówka śladami tradycji kaszubskiej".

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top