Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Muzeum Akordeonu w Kościerzynie
Adres:
ul. Rynek 9
Miasto:
Kościerzyna 83-400
Województwo:
pomorskie
Telefon:
58 680 04 88
E-mail:
akordeony@koscierzyna.gda.pl
Współrzędne GPS:
54.122222 / 17.978612
Szlak:
Wda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 135) 4.5 / 10


Opis obiektu:


Muzeum Akordeonu w Kościerzynie jest jednym z dwóch działów Muzeum Ziemi Kościerskiej. Tym drugim jest Muzeum Kolejnictwa, dawny Skansen-Parowozownia. Pewnie zastanawiacie się, czemu dla jednego instrumentu powstało całe Muzeum. Odpowiedź jest bardzo prosta, akordeon to przedmiot ściśle związany z życiem Kaszubów.

Z akordeonem Kaszubi byli tak zgrani, że tylko oni mogli wymyślać mu żargonowe określenia takie jak świnia, kwecz, czy kaloryfer. To ich tradycyjny instrument, na którym grali muzykę niezwykle skoczną. Tradycyjna muzykowania na akordeonie przetrwała do dzisiaj. W 2016 r. Kaszubi pobili nawet swój własny rekord na liczbę grających na akordeonach - zagrały wówczas 372 osoby.

Muzeum Akordeonu w Kościerzynie powstało w 2010 r. Jest to pierwsze w Polsce muzeum akordeonu i instrumentów pokrewnych. Zbiory powstały dzięki pasjonatowi i akordeoniście Pawłowi Nowakowi. W 2010 r. jego kolekcja liczyła 180 instrumentów! Ogromną część swoich zbiorów kolekcjoner przekazał dla Muzeum Akordeonu.

Obecnie w Muzeum znajduje się ponad 120 instrumentów z różnych zakątków świata, m.in. z Włoch, Francji, Niemiec, Rosji, Chin. W Muzeum zgromadzono również instrumenty pokrewne dla akordeonu. W multimedialnym kiosku zobaczycie każdy, poczytacie o nich oraz usłyszycie, jakie wydają dźwięki. A jeśli najdzie Was ochota na muzykowanie, śmiało próbujcie swoich sił na akordeonie. W końcu kiedy taka okazja znowu się Wam nadarzy? A współcześni Kaszubi docenią Wasze próby.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top