Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Muzeum Ziemi Kociewskiej
Adres:
ul. Boczna 2
Miasto:
Starogard Gdański 83-200
Województwo:
pomorskie
Telefon:
58 562 46 75
Współrzędne GPS:
53.96844 / 18.53107
Szlak:
Wda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 128) 4.7 / 10


Opis obiektu:


Muzeum Ziemi Kociewskiej znajduje się w Starogardzie Gdańskim. Na samym początku wspomnimy Wam w kilku słowach co to jest Kociewie i czemu jest tak ważne, że powstało Muzeum jemu poświęcone.

Kociewie to region etniczno-kulturowy znajdujący się na Pomorzu Gdańskim. Nie ma pewności skąd wzięła się odrębność Kociewia, gdzie szukać jej początków. Wiadomo na pewno, że Kociewiacy mieli swoją gwarę, pieśni ludowe (szczególnie frantówki były popularne - żartobliwe pieśni ludowe), sztukę ludową (np. haft kociewski, który zaczął zanikać w I poł. XIX w.), kuchnię (fefernuski kociewskie, grochowinki kociewskie, jagodzica po kociewsku, kociewska bania...), czy strój ludowy, który zanikł równie szybko jak hafty... Muzeum Ziemi Kociewskiej stara się zachować to wszystko, co dla regionu jest ważne, co tradycyjne, ludowe, regionalne... Żeby pamięć została, i rzecz została.

Siedzibą Muzeum są 2 zrekonstruowane baszty, pozostałości po XIV-wiecznych murach miejskich Starogardu Gdańskiego. W Baszcie Narożnej zgromadzono zbiory na temat miasta i Kociewia od początków osadnictwa do 1939 r., natomiast w Baszcie Gdańskiej znajduje się wystawa poświęcona Kociewiakom podczas II wojny światowej oraz wystawa etnograficzna z ponad 800 pozycjami. Jednym z najstarszych eksponatów jest skrzynia wianowa z XVIII w. Piękne są płaskorzeźby z XIX w. oraz stroje z przełomu XIX i XX w. Zrekonstruowano również izbę kociewską. Odwiedźcie Dział kultur pozaeuropejskich, który realizuje prace badawcze, np. w Afryce oraz Dział archeologiczny.

Kompendium wiedzy o etnografii Kociewia jest rocznik muzealny "Rydwan", publikacja wydawana przez Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Oprócz etnografii wiele w niej tematów dotyczących znalezisk archeologicznych z cmentarzysk i grodzisk dawnych społeczności.

Jesteśmy zdania, że muzea w Polsce prowadzą lekcje muzealne na bardzo wysokim poziomie i Muzeum Ziemi Kociewskiej nie odbiega od tego poziomu. Wystarczy wspomnieć kilka tematów: Dzień z życie polskiego Indiany Jonesa – czyli jak wyglądają wykopaliska archeologiczne w Polsce, Czy wiesz, jak upolować mamuta? Czyli jak wyglądało codzienne życie ludzi w epoce kamienia czy Wampiry w Polsce. Tematy fascynujące, przygotowanie ich bardzo dobre. Polecamy!

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top