Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Muzeum Ziemi Kościerskiej
Adres:
ul. Rynek 9
Miasto:
Kościerzyna 83-400
Województwo:
pomorskie
Telefon:
58 680 04 88
E-mail:
muzeum@koscierzyna.gda.pl
Współrzędne GPS:
54.122222 / 17.978610
Szlak:
Wda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 129) 4.4 / 10


Opis obiektu:


Muzeum Ziemi Kościerskiej nie powstałoby, gdyby nie pasja dr Jerzego Knyby, etnografa i nauczyciela historii w kościerskim LO, który w ciągu wielu lat zgromadził pokaźne zbiory dotyczące Ziemi Kościerskiej. A zaczęło się to w latach 60. XX wieku. Dzięki niemu w szkole postała Izba Regionalna i Izba Pamięci Narodowej, rozpoczęło się też tworzenie kółek historycznych. Doktor zaraził swoją pasją zarówno młodzież, jak i urzędników. W 1964 r. utworzono Izbę Regionalną w Powiatowym Domu Kultury w Kościerzynie. Już wtedy zbiory związane z życiem Kaszubów były ogromne, a wśród nich meble, sprzęty domowe, stroje, rzeźby, hafty, instrumenty muzyczne. Odwiedzającym puszczano z magnetofonu stare gawędy ludowe i pieśni kaszubskie. W latach 1991-1992 zbiory zgromadzone w LO przeniesiono do Domu Kultury w Kościerzynie, a w 2000 r. utworzono Muzeum Ziemi Kościerskiej w świeżo odrestaurowanym zabytkowym ratuszu. Z czasem Muzeum otrzymało imię dr Jerzego Knyby.

Obecnie na Muzeum składa się również Muzeum Kolejnictwa, dawny Skansen-Parowozownia oraz Muzeum Akordeonu. Ekspozycję podzielono na 3 działy: Dział Historii i Kultury Ziemi Kościerskiej, Dział Etnograficzny i Dział Przyrodniczy.

Muzeum zajmuje się działalnością wydawniczą. Szczere polecamy Wam zakup \"Pana Tadeusza\" w języku kaszubskim. Kiedyś to pewnie będzie biały kruk. A miłośnikom regionalnej kuchni polecamy książkę kucharską \"Smaki Kaszub\". Nie przeoczcie też pozycji \"Na tropach Kaszub\", z której dowiecie się wszystkiego o kulturze, języku, tradycji i zwyczajach Kaszubów.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top