Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Park Narodowy Bory Tucholskie
Adres:
ul. Długa 33
Miasto:
Charzykowy 89-606
Województwo:
pomorskie
Telefon:
52 3­9 88 397
E-mail:
sekretariat@pnbt.com.pl
Współrzędne GPS:
53.732778 / 17.508332999999993
Szlak:
Wda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 74) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Na Park Narodowy Bory Tucholskie składa się głównie ogromny kompleks borów sosnowych, czyli Bory Tucholskie oraz 21 jezior. Logo Parku to jezioro oraz sosna, na której siedzi głuszec. Nie zobaczycie go już wprawdzie na tym terenie, jednak wiadomo na pewno, że Bory Tucholskie były krainą głuszca. Ostatniego ptaka odstrzelono prawdopodobnie w 1975 r. Niech logo Parku będzie dla nas wszystkich przypomnieniem o niszczącej działalności człowieka, ostrzeżeniem i symbolem pokory.

Niezwykły jest świat roślin w Parku Narodowym Bory Tucholskie. Do najbogatszych należą świat grzybów, porostów i świat mchów oraz wątrobowców. A wśród nich znaleźć można rzadkie okazy, te zagrożone wyginięciem oraz tzw. relikty puszczańskie. Bogato występują również paprocie. Szczególnie polecamy Wam poszukiwanie kwiatu paproci. Niewiele osób wie, że paprocie nie wytwarzają kwiatów, jednak są takie 3 gatunki, które tworzą coś do nich podobnego. Są to podejźrzon księżycowy, nasięźrzał pospolity i długosz królewski. Te 2 ostatnie znajdziecie w Parku Narodowym Bory Tucholskie. A warto go szukać, bo według legend zapewnia bogactwo i szczęście. Na pewno zapewniony będziecie mieli dobry humor, bo właściwości lecznicze lasu dla ciała i ducha są ogólnie znane i sprawdzone. I magii wcale nie trzeba, spacer po lesie wystarczy.

Na świat zwierząt Parku składają się sarna, dzik, jeleń, ryjówka malutka, nocek łydkowłosy, wydra, tchórz, a czasem nawet i wilk. Od razu do bajek wkładamy opowieści o wilkach atakujących ludzi. Jeśli podczas spaceru po Parku uda Wam się zobaczyć wilka to możecie uznać się za wyjątkowych szczęściarzy. On na Was popatrzy i... odejdzie. A wielu na taką chwilę czeka latami i doczekać się nie może.

Wśród ptaków wypatrzeć można m.in. cyraneczkę, cyrankę, gągoła, bielika, błotniaka stawowego, krogulca, kobuza, łabędzia krzykliwego, żurawia, bąka, czajkę, kszyka, słonkę, siniaka, puchacza, włochatkę, lelka, dzięcioła czarnego, dzięcioła dużego, dudka, mysikrólika, orzechówkę, bociana czarnego, gęgawę i świstuna. Część ptaków jest lęgowych, a część przelotnych. Chronionych gadów, płazów, ryb i bezkręgowców również w Parku nie brakuje.

Przez Park Narodowy Bory Tucholskie przebiegają szlaki piesze i rowerowe, wytyczono również ścieżki dydaktyczne. Dyrekcja Parku udostępniła punkt widokowy na jezioro Charzykowskie. Widok z niego zapiera dech w piersiach. Oczywiście polecamy Wam spływ kajakowy Wdą oraz Brdą, które przebiegają przez Bory Tucholskie. As-Tour zapewni Wam profesjonalna obsługę.

Przed zwiedzaniem Parku radzimy Wam zaopatrzyć się w wydawnictwa Parku, np. mapę "Jak zwiedzać Park Narodowy Bory Tucholskie". Z wydawnictw dla dzieci nam najbardziej spodobało się "Obalamy mity: Czy kijanka to żaba". Książeczka zawiera 6 krótkich opowieści o zwierzętach i na pewno zaciekawi maluchy. Bo czy rodzice sami poradzą sobie z odpowiedziami na wnikliwe pytania dzieci: Czy wilk jest taki straszny, jak go malują?, Czy kijanka to żaba?, Czy sarna to żona jelenia?, Czy gęś jest głupia?, Czy zając jest tchórzliwy?, Czy pasikonik jest świerszczem?

Udanych bezkrwawych łowów.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top